• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-02-17
 • HAYIR'lı duvar gazetelerimizle Esenyurt, Haramidere, Birlik-Bakırcılar sanayi siteleri ve Marmarapark'taydık

  Referandumda HAYIR için başlattığımız kampanyanın İstanbul Avrupa Yakası’ndaki bugünkü ilk adresi Esenyurt Depo durağıydı. Büyük ebatlarda hazırladığımız duvar gazetelerimizle işçi ve emekçilere seslenişimiz daha sonra Haramidere, Birlik-Bakırcılar Sitesi, Marmarapark Metrobüs Durağı ve Avcılar’la devam etti.

   

  AKP’li yıllarda yaşanan sosyal yıkıma, genel olarak özgürlüklere özel olarak da Kürt halkına dönük saldırganlığa, toplumsal çürümenin derinleşmesine, istikrar adına yaşatılan istikrarsızlık ve kaosun boyutlarına değinen duvar gazetelerimiz Esenyurtlu işçi ve emekçiler tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. “Kolay gelsin” diyenler, “Hayır çalışması mı? Biz de hayır diyoruz” diye belirtenler, sıcak gülümsemeleriyle bizi kucaklayanlar moral ve güç verdiler.

   

   

  Esenyurt’tan sonra Haramidere’ye geçerek işçi yoğunluklu bu bölgenin girişine taşıdık gazetelerimizi.

   

   

  Daha sonra Birlik ve Bakırcılar Sanayi siteleriyle devam ettik. Buralara duvar gazetelerimizin yanısıra bazı yerlere de gazetemizin 8. sayısının orta sayfasını yapıştırdık.  

   

  Bakırcılar ve Birlik Sanayi sitelerinin girişinde gazetemizin orta sayfasını yapıştırırken bir emekçi kadın kendisine de bir tane vermemizi istedi, biz de verdik. Gazetemizi alan kadın emekçi, “Allah kahretsin bunları, başımızda istemiyoruz. Hayır diyeceğiz. Kolay gelsin” diyerek yanımızdan ayrıldı. 

   

   

  Birlik ve Bakırcılar sanayi sitesinden sonra Marmarapark durağına geçtik… Burada da duvar gazetelerimizle  hayır çağrılarımız devam etti. Çalışmamıza işçi ve emekçiler yoğun ilgi gösterdi. Yanımıza gelip “Kolay gelsin, başaracak mıyız?” diye soranlar oldu.

   

   

  Marmarapark Metrobüs durağına duvar gazetemizi yapıştırırken polis geldi. İznimiz olup olmadığını sorarak buraya yapıştırmamızın yasak olduğunu söyledi. Biz de bunun referandum çalışması olduğunu belirerek, bu çalışmayı yapmak için izin almamıza gerek olmadığını belirttik. Bu arada yanımıza gelen belediye işçisi de Beylikdüzü belediye başkanının afiş gibi şeylerin sökülmesi,  yapmaya kalkanların engellenmesi emrinin bulunduğunu ve kendisinin verilen emri yerine getirmek zorunda olduğunu söyledi.  

   

   

  Bunu fırsat bilen polis ise, “bakın işte bu emri veren de harici bir belediye, biz ne yapalım? Buraya yapamazsınız” demeye devam etti. Biz de bunun meşru bir çalışma olduğunu eğer bu çalışmayı evetçiler yapmış olsaydı ses çıkarmayacaklarını, afişlerinin günlerce kalacağını ifade ederek oradan geçen emekçilere de HAYIR çalışmasının engellenmeye çalışıldığını anlattık. Çalışmaya şimdi ara vereceğimizi ama daha sonra devam edeceğimizi belirterek, oradan ayrıldık.

   

   

  Son adresimiz de Avcılar oldu. Avcılar'da işçi ve emekçilerin yoğun olarak kullandıkları Esenyurt minibüs duraklarının bulunduğu güzergaha yapıştırdık duvar gazetelerimizi… Burada da zabıta yoğunluğu vardı. Biz duvar gazetemizi buraya da yaparak bugünkü çalışmamızı sonlandırdık.

   

  Hayır çalışmalarımız çeşitli biçimlerle devam edecek…