• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-10-28
 • Kürt halkına yönelik asimilasyon saldırgan biçimlerde devam ediyor

  Bir ulusu kendi kültüründen, değerlerinden, ulus olma bilincinden ayırmanın yollarından birisi de; onun dilini yasaklamak, kendi egemen dilini zorla kabul ettirerek, kökenleriyle kurduğu bağı parçalamaktan geçer. Bunun farkında olan devletlerin o nedenle ilk saldırdığı alanlardan biri hep ulusların kendi anadilleri olmuştur. Türkiye’de Kürt halkına karşı uygulanan saldırılar da bu politikanın bir sonucudur.   

   

  Kürt kültür ve diline yönelik on yıllardır uygulanan saldırılar ‘90’lı yılları aratmayacak pespayelikte bir tutumla sürdürülüyor. İlginç olan bu süreçte eğitimcilerin bu saldırılarda daha aktif bir araç gibi kullanılmaları, dahası kendilerinin gerici-ırkçı ideolojiyle olan ilişkilerini daha açık bir şekilde ifade etmeleri…

   

  Son günlerde ardı ardına çıkan haberler sadece Kürtçe’ye dönük düşmanlık ve asimilasyonun ifadesi değil; aynı zamanda öğretmenlik mesleğinin bu amaçlarla doğrudan araçsal bir ilişki içine sokulduğunun ifadesidir.

   

   KHK’larla yaşanan ihraçlarla birlikte düşündüğümüzde devletin öğretmeninin yaratılmasını ve sonuçlarını tahayyül etmemiz de zor olmayacaktır. 

   

  Aşağıdaki 2 örnek hem “devletin öğretmenlerinin” bu çağda nasıl bir siyasal misyonu üstlendiklerinin hem de öğretmenlik mesleğinin ne hale getirildiğinin önemli bir ifadesi… Asimilasyonun saldırgan biçimlerle devreye girdiğinin de… 

   

  Şırnak’ta bir okulda öğretmenin çocuklara Kürtçe konuşmayı yasaklamasının ardından, Bismil'de de bir öğretmen akıllı tahtaya yansıttığı Türk bayrağı önünde bozkurt işaretiyle poz vermişti.

   

  Son olarak Siirt Kurtalan'ın Kayabağlar köyü ilkokulunda, öğretmenler çocukların alınlarına ay yıldız çizerek, ellerine bayrak verip evlerine gönderdi.

   

  Çocuklarının yüzlerindeki boyayı silen aileler, öğretmenin bu tavrını anlamadıklarını, bu durumun çocukları kötü etkilediğini belirterek, tepki gösterdi.