• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-01-12
 • Desa Deri patronunun 196 işçinin işine son verdiği öğrenildi

  Ülkedeki istikrarsızlık ve kaosu”, krizi bahane ederek ekonomik daralmaya gideceğini söyleyen Desa patronunun düğmesine bastığı işçi kıyımının çapı giderek büyüyor. Önceki gün 60 işçinin işine son verildiği fabrikada bu kıyımın 196 kişiyi bulacağı bekleniyor.

   

  Evrensel’den Vedat Yalvaç’a konuşan bir çalışan patronun idare bölümünde çalışanlarla yaptığı toplantının içeriğini şu sözlerle aktardı: “Toplam çıkarılan işçi sayısı 196. Geçtiğimiz gün patron idari kadro ile bir toplantı yaptı. Bu sayıyı direk patron kendisi söyledi 196 kişiyi çıkardık diye. Üstü kapalı da bizi tehdit etti: “Ayağınızı denk alın. Cirolarımızı yüzde 50 artıramazsak önümüzdeki toplantıda yanınızdaki kişiyi ya siz görmeyeceksiniz ya da yanınızdaki kişi sizi göremeyecek. Bunu bir tehdit algılamayın. Bu bir gerçek….

   

  İşten çıkarılan işçilere kağıt imzalattırıldığını söyleyen çalışan, çıkarılan işçilerin kıdem ve ihbar tazminatların uzun vadeli çeklerle ödeneceğini söyledi. “Bu yasal bir şey mi bilmiyorum ama?” diyen çalışan şöyle devam etti: “Bunu işçilere kabul ettirmeye çalışıyorlar. İşçiler hem bu duruma hem de işten atmalara tepkili. Kimse böyle bir dönemde işten çıkmak istemiyor.”