• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-12-07
 • Mahkeme Demirtaş'ın tutukluluğunun devamına, sonraki duruşmaya getirilmesine ve davanın 14 Şubat'a ertelenmesine karar verdi

  HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın bugün görülen duruşması, bir sonraki celse duruşmada hazır edilmesi ve tutukluluk halinin devamına karar verilerek sona erdi. Duruşmanın 14    Şubat  2018 tarihinde yapılmasına karar verildi.

   

  ***

   

  Kimlik tespitleri ardından başlayan davada savcı, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamını istedi. Mahkemeye katılmayan Demirtaş'ın avukatları savunma yapmaya başladı.

   

  'Avukat kısıtlaması getiririm'

   

  İlk sözü alan avukat Mahsuni Kahraman, mahkemenin SEGBİS ısrarına karşın, "Olağandışı bu yargılama usulü kabul edilemez. Yargılama tarihinde bir ilk olduğu düşüncesiyle belirtiyorum. Demirtaş, birkaç gün öncesine kadar hangi mahkemede yargılanacağını dahi bilmiyordu. Haziran ayından bu yana usulen dahi tutukluluk incelemesi yapılmamıştır" dedi. 

   

  Bu sırada Demirtaş'ın savunmasını üstlenmek adına duruşma salonunda hazır bulunan avukatlara yönelik hâkim "Herkesin konuşmak istemesi durumunda avukat kısıtlaması getireceği" uyarısında bulundu. Demirtaş'ı savunmak için bin 250 avukat yetki belgesi vermişti. Salonda yüzden fazla avukat Demirtaş'ı savunuyor.

   

  'Bu yaşananlar düşman savaş hukuku uygulamasıdır'

   

  Kahraman’ın ardından söz alan avukat Ercan Kanar şunları belirtti:

   

  Eğmeden, bükmeden gerçekleri ortaya koymalıyız. Siyasi öç alma saikiyle süreç yürütülmüştür. İnsanlık yüzlerce yıllık mücadele sonucu hukuki bağışıklıkları teminat altına almıştır. Basite almamak gerekir. Eğer bir soruşturmaya siyasi faktörler dâhil olmuşsa o bir zehirdir. Hukuk devleti ilkesinin tarafsızlık ve nesnelliği ortadan kalkmıştır. Siyasi direktiflerle hesaplaşma yolu olarak yargı seçilirse meşruiyet ortadan kalkar. Yargının tavrı devletten, ideolojiden bağımsız olmalıdır. Biz siyasi hesaplaşmalardan uzak, iktidarın kılıcı olunmayacak kararlar vermenizi istiyoruz. Mahkemenizden cesur bir kararla düşme kararı verilmesini talep ediyoruz. Siyasal hesaplaşmaların coğrafyası halk platformlarıdır, ceza mahkemeleri değildir. Bu yaşananlar düşman savaş hukuku uygulamasıdır.

   

  Demirtaş’ın avukatlarından Yıldız İmrek ise, Müvekkilimizle ilgili fezlekelerin tamamı siyasal anlamdaki düşünce açıklaması, basın açıklamaları niteliğinde beyanlardır diyerek “Venedik Komisyonu 1999 yılındaki değerlendirmesinde yasama sorumsuzluğunun serbest seçim ilkesinin, halkın egemenlik hakkının korunmasın olduğunu, azınlıkta kalan milletvekillerinin korunması ve demokratik çoğunluğun desteklenmesi olarak nitelendiriyor" ifadelerinde bulundu.

   

  Duruşmaya saat 14.00'e kadar ara verildi.

   

  ***

  HDP Eş Genel Başkanı Salahattin Demirtaş’ın 31 fezlekeden tutuklu olarak yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Sincan F Tipi Cezaevi Kampüsü’ndeki mahkeme salonunda görülüyor.

   

  Duruşmaya katılmak için Adana, Antalya, Aydın, Batman, Denizli, Diyarbakır, Manisa, Mardin, Muğla, Osmaniye, Urfa ve Siirt'ten yola çıkarak Ankara'ya gelmek isteyen yüzlerce kişi, Ankara'dan kilometrelerce uzakta, keyfi bir şekilde engellendi. Adana’dan duruşmaya katılmak üzere yola çıkan kafile saat 22:00’den beri sudan gerekçelerle soğukta bekletiliyor.

   

  Devletin bütün engelleme çabalarına rağmen yüzlerce kişi Sincan Cezaevi Kampüsü önünde toplanmayı başardı.

   

   

  Demirtaş’ın duruşmasının 20 kişilik salonda yapılacağı bildirilmişti. Ancak kitlenin ve milletvekillerinin yoğun talepleriyle duruşmanın 120 kişilik salona alındığı öğrenildi. Yabancı basın mensupları ve heyetler yine alınmadı. "Milli" basın diye belirtilen basından da sadece sarı basın kartı olanlar duruşma salonuna alındı.

   

  Duruşmayı takip etmek için gelen birçok milletvekili duruşma salonuna giremedi. Adliye dışında beklemeye devam ediyorlar.

   

  Cezaevi önünde halay çeken kitleye polis tarafından birçok anons yapıldı. Yine açıklama yapılırken de polis anonsları geçti.

   

  Kitle saldırı olmasını engellemek ve duruşma sonuna kadar bekleyişi devam ettirmek için Adliye kapısı önünden karşı taraftaki boş alana geçip bekleyişi burada sürdürüyor.

   

  Cezaevi önünde çok sayıda TOMA, çevik kuvvet polisi, sivil polis konuşlandırılmış durumda.

   

  Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde itirazlar, engellemeler ve abluka altında başlayan duruşmada savcının Demirtaş için tutukluluk halinin devamını istediği öğrenildi. Duruşmaya avukatların savunmalarının ardından saat 14:00’e kadar ara verildi.

   

   

  Dayatmaları kabul etmediği için katılamamıştı

   

  Demirtaş'ın tutuklu olduğu dava önce Diyarbakır'da açılmış ardından “güvenlik” gerekçesiyle Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti. Hakkında "örgüt kurmak ve yönetmek”, “örgüt propagandası yapmak” ve “suç ve suçluyu övmek" iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan Demirtaş hakkında son 1 yılda 33 dava açıldı.

   

  Bugün Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davası, daha önce kendisi hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM'ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

   

  Duruşmaya katılmayı talep etti

   

  Bu duruşmaya da getirilmeyen Demirtaş mahkemeye sunduğu 12 sayfalık dilekçeyle duruşmaya bizzat katılmak istediğini belirtti.

   

   

  Demirtaş, 12 sayfalık dilekçesinin sonunda mahkemeden şu isteklerde bulundu:

   

  * SEGBİS konusunda CMK 196/4'ün değil, Avripa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS)  6'ncı maddesinin esas alınarak, soyut yasa maddesi uyarınca ve gerekçesiz bir şekilde SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmama yönünde verilen hukuka aykırı kararın geri alınmasını, duruşmada hazır edilmeme karar verilmesini,

  * Savunmamı üstlenecek yüzlerce avukat için yer tahsisini,

  * Duruşmayı izleyecek aile, sosyal çevrem, hasın, yerli ve yabancı izleme heyetleri, HDP Genel Merkez, il ve ilçe teşkilatlarından gelecek izleyiciler dikkate alınarak salonun tahsisini,

  * Duruşmada, avukatlarımla birlikte ve fiziksel yakınlık içerisinde oturacak şekilde salonun düzenlenmesini,

  * Duruşmada, dizüstü bilgisayar, tepegöz vb araçlarla görsel savunma yapacağımdan, salonun bu teknik imkanlarla donatılmasını,

  * Binlerce belge içeren yüzlerce dosyadan ibaret savunma araçları ile duruşmaya katılacağımdan, savunmamı yapacağım yere, önümde duracak şekilde ve makul büyüklükte bir masa konulmasını talep ediyorum.