• Paylaş

  KATEGORİ : KÜLTÜR-SANAT

  Eklenme tarihi : 2017-03-18
 • 'Delilik Zamanı', içinde bulunduğumuz suskunluk dönemini anlatan, çeşitli kurumların kolektif çabasıyla yapılan bir kısa film

  “Delilik Zamanı”, içinde bulunduğumuz suskunluk dönemini anlatan, çeşitli derneklerin, kurumların kolektif çabasıyla yapılan bir kısa film. Film ekibi filmin yapım sürecinin ardından kendilerine “Birileri” demeye ve sanatın her alanında kolektif üretim yapmaya karar verdi.

   

  Filmin galası 10 Mart’ta Çankaya Belediyesi Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapıldı. Galada filmin gösterimi öncesinde Birileri Tiyatro Ekibi “Mürettebat” adlı oyununu sahneledi, Birileri Müzik Grubu da kısa bir müzik dinletisi sundu. Galada ayrıca canlı heykel performansı ile kamera arkası fotoğraf sergisi gerçekleştirildi. Birileri yapımı Delilik Zamanı adlı kısa film, baskılar karşısında toplumsal muhalefetin sessiz ve tepkisiz kalmaması gerektiğini anlatıyor.

   

   

  Galanın açılışında Birileri Sanat Ekibi adına konuşan ve Delilik Zamanı kısa filminin yönetmenlerinden Veysel Kerem Hun: “Bu geceyi tek bir cümle söylemek için düzenledik: Korkmuyoruz. Hiçbir şeyden korkmuyoruz. Yapılan baskılar, işten atılan insanlar, sürgünler vs. hiçbirinden korkmuyoruz. Kısa filmle, müzikle, tiyatroyla, canlı heykelle, sokağın içindeyiz. Her yerdeyiz. Bizi kesinlikle esir alamayacaklar. Buna inanıyoruz. Çünkü bize korkmamayı öğreten çok cesur hocalarımızdan eğitim aldık” dedi.

   

  Hun geceye katılarak Birileri’ne destek olan, son KHK’larla işten atılan DTCF Tiyatro Bölümünün hocalarından Süreyya Karacabey’i konuşma yapması için sahneye davet etti.

   

   

  Süreyya Karacabey şunları söyledi:

   

  Özgür bir dünya için mücadele edenler olduğu sürece sanat da ister istemez, kendisini bir kavganın ortasında buluyor. Brecht diyor ya, ‘İçimde iki savaş var; birisi elma çiçeklerinden aldığım hazsa öbürü de Hitler’in söylevi arasında ama ikincisi beni çalışmaya sevkediyor.’ Tiyatro da diğer sanatlar da aslında muhalif bir sesin uzun tarihi…

   

  Bizim derdimiz bir sistemi daha yaşanır bir dünya adına dönüştürmek. Başka bir dünyanın özlemini çeken insanlar direnmeyi sürdürüyor. Girişte küçük bir performans sergiledi arkadaşlar burada şimdi yeterince dillendirilemeyen, onu dillendirince insanların ceza gördüğü bir dönemin içinden geçiyoruz. Orada öldürülenler, bodrumda yakılanlar, işten çıkarılanlar, o sesler bize onu hatırlatacak. Sanat aynı zamanda bir bellek. İyimser olmaktan başka bir çaremiz yok. Bu kadar çürümüş bir şeyden korkulmaz… Çünkü tamamıyla haksız bir şey duruyor karşımızda. Bir güçle insanları sindirseler bile. İnsan sadece korkularından, günlük ihtiyaçlarından karnını doyurmasından ibaret bir varlığa sahip değil. Başka bir yerde kendini gerçekleştirmeye çalışan bir varlık olmuş hep insan. Onun mücadelesini vermiş. Onun mücadelesini veren herkes bir yerde birleşecek ve onların kendi varlıklarından utanmadıkları varoluşlarını sanat yoluyla başka yolla hep yüzlerine çarpacağız. Onlar bizden korksun.

   

  Demokratik kitle örgütleri tarafından desteklenen Delilik Zamanı filminin ikinci gösterimi 15 Mart’ta ODTÜ Vişnelik Tesisleri’nde gerçekleşti. Gösterim öncesi canlı heykel performansı ile kamera arkası fotoğraf sergisi ve müzik dinletisi gerçekleştirildi.

   

   

  Birileri Sanat Ekibi 

   

  [Alınteri'nin baskıya hazırlanan 11. sayısından alınmıştır]