• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-01-12
 • Şirvan'da işten atılan 450 taşeron işçinin yerine Çin'den getirilen 300 işçinin çalıştırılacağı belirtiliyor

  Siirt’in Şirvan İlçesi Maden Köyü’nde Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik tarafından işletilen bakır madeni sahasında 17 Kasım 2016’da şev kayması nedeniyle yaşanan göçükte 16 işçi hayatını kaybetmişti. Bir göçüğün yaşanacağına dair tüm emareler mevcutken gerekli önlemleri almayan ve iş cinayetlerindeki sicili hayli kabarık olan Park Elektrik'in (Aynı madende gizli kalan iş cinayetleri, Şırnak’taki cinayetler, 2011 yılında Afşin’de yine Park Teknik’in işlettiği ocakta göçük altında kalan ve halen cenazeleri bile çıkarılmamış işçiler bunlardan sadece birkaçı…), cinayetin tüm şifreleriyle ortaya çıkması ve oluşan toplumsal tepki üzerine bu tür cinayetlerin sessiz sedasız yaşanıp-geçilmesini sağlamak için Çin’den işçi getirme yoluna gittiği belirtiliyor. 

   

  Günlük ücretin 1-2 Dolar olduğu, iş cinayetlerinin sıradan gelişme muamelesi gördüğü Çin’den getirilecek işçilerle sömürü çarkını yağlama yolundaki ısrarını sürdüren Ciner’in bu girişimi, burjuvazinin hayallerinin anlaşılması açısından manidardır. O kadar ki işi bir taşeron ağıyla yürütmek, ağır çalışma koşullarını sineye çeken işçilerle karlarını katlamak yetmiyor! Daha ağır bir tempoya sessizce rıza gösterecek, işçi sağlığı-güvenliği gibi “rahatsız edici” taleplerde bulunmayacak, kitlesel şekilde öldüklerinde bile kimsenin ruhunun duymayacağı işçilerle işlerini sürdürmekte ısrar ediyor.

   

  DHA’nın haberine göre Park Elektrik’le birlikte iş yapan taşeron firmalar bünyesinde çalışan 450 işçi 31 Aralık günü işten çıkarıldı.

   

  16 işçinin katledildiği iş cinayetinden sonra maden ocağında çalışmaların durdurulduğunu belirten kamyon şoförü Sezgin Deniz, “Taşeron işçilerin işlerine sonra verildi. İşimize son veren şirket yetkilileri, bizlere gerekçe olarak maden ocağında çalışmaların yapılmamasından dolayı işimize son verdiklerini söyledi. Meydana gelen olaydan sonra hepimizi çağırdılar. Bizler de gelip enkaz altında kalan işçi arkadaşlarımızın kurtarılması çalışmasına katıldık. Son işçi çıkarılana kadar bizler oradaydık. Ancak daha sonra bizleri çağırarak işimizin feshedildiğini ve kendileri tarafından hazırlanan iş feshi sözleşmesini imzalamamızı söylediler” dedi.

   

  Çinliler gelecek iddiası

   

  Taşeron işçi olarak madende çalışan 450 işçinin işine son verildiğini ve bunların yerine de madende çalıştırılmak üzere Çin’den 300 kişinin getirildiğini söyleyen Deniz şunları kaydetti:

   

  Yaklaşık 10 aydır taşeron C-3 firmasında çalışıyorum. Bu göçük olması sebebi ile işe ara verildi. O sebepten ötürü tekrar bizleri çağırdılar ve ‘gelin tekrar göçük alanında çalışın’ dediler. ‘Kalan cenazeleri çıkaracağız’ dediler. İşe gittiğimiz halde sonra öğrendik ki bize geriye dönük çıkış vermişler. Daha sonra bizim firmada yaklaşık 100 kişinin çıkışını verdiler ve mağdur durumdayız. Bunun yanında yaklaşık 2 aylık ücretimizi de alamadık. Yaptığımız tüm görüşmeler sayesinde dün içerde kalan paramızı aldık. Aldığımız duyumlara göre Çin’den 300 kişilik bir ekip gelmiş, çalışmaya başlayacakmış. Bu olaydan ötürü mağduruz ve gereğinin yapılmasını istiyoruz.

   

  Maden Köyü İşçileri Park Elektrik Sendika Başkanı Cevher Anık da göçüğün meydana geldiği günden itibaren bazı işçilerin işine son verildiğini belirterek şöyle konuştu:

   

  Açık İşletmede çalışan elemanların işleri olmadığı için işlerine 31 Aralık tarihinde son verildiğini öğrendik. Bazı işçilerin ise göçük meydan geldiği günden itibaren işlerine son verilmişti. Bugüne kadar yaklaşık 450’ye yakın işçinin işine son verildi. Halen bizlere şirket tarafından açıklama yapılmamıştır. Ancak işçi çıkarma durumunda biz sendika olarak gerekli yasal işlemleri başlatacağız. Sendikaya üye olan toplam 450 işçi bulunmaktadır. Şirket tarafından taşeron firmada çalışan işçilerin ise iş hakları feshedildi

   

  diye konuştu.