• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-05-18
 • Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutsaklara işkence yapıldı

  Bandırma 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu olan Osman Bozkurt, ailesiyle yaptığı telefon görüşmesinde daha önce düzenledikleri açlık grevi bahane edilerek işkenceye uğradıklarını belirtti. 

   

  İlerihaber'den Murat Büyükyılmaz'ın haberine göre açlık grevinden ceza alan 5 mahkumun gardiyanlar ve askerler tarafından ölesiye işkence gördüğü ortaya çıktı.

   

  'Yaşıyorlar mı bilmiyoruz'

   

  Osman Bozkurt'un ağabeyi Selahattin Bozkurt, kardeşine yapılan işkence hakkında, "Kardeşim ve arkadaşları yaşıyorlar mı ölüler mi bilgimiz yok. Hayatlarından endişe ediyoruz" diyerek işkence gören kardeşi Selahattin Bozkurt'un anlattıklarını aktardı.

   

  Osman Bozkurt, dört tutuklu arkadaşıyla birlikte gördüğü işkenceyi ailesine şu sözlerle anlattı.

   

  Daha önce yapılan açlık grevinden dolayı disiplin cezası verildiğini belirten Bozkurt, "Biz itiraz etmiştik. Bizi mahkemeye götüreceklerine hastaneye götüreceğiz dediler. 12 Mayıs 2017 tarihinde saat 14.00-14.30 arasında gardiyanlar benimle birlikte 5 kişiyi hastaneye muaneye götürmek üzere başka odaya aldılar. Daha sonra iki arkadaşımı dışarıya çıkardılar. Askerler iki arkadaşıma ters kelepçe takarak götürmek istediler, arkadaşlarımın ters kelepçeye itirazı üzerine zorla ters kelepçe takıp döverek işkence yapmaya başladılar. Gelen sesler üzerine dışarda işkence yaptıklarını anlayıp biz de içerde tepki gösterdik".

   

  '50 gardiyan koridor yapıp bizi dövdü'*

  Tepkimiz üzerine 50 kişilik gardiyan grubu koridor oluşturarak bizi araya alıp copla tekme tokat ve yumruklarla işkence yapmaya başladılar. Sonra dışarı çıkarıp askerlere teslim ettiler. Askerler de bize zorla ters kelepçe takıp işkenceye devam ettiler. Sonra bizi mahkemeye götürdüler, yaşadıklarımızı hakime anlatık. Hakim yaşananları kayıt altına aldı.

  Daha sonra doktora gidip işkence yaptıklarına dair rapor aldık. Arkadaşlarımda ve bende dilde patlama, kaşta yarılma, gözlerde morarma, belde darp ve morarma gibi işkenceye bağlı çeşitli yaralanmalar var.

   

  'Müdür işkenceyi kabul etti!'

  Cezaevine dönünce bize yapılan işkenceden dolayı diğer tutsakların gösterdiği tepki üzerine cezaevi müdürü bizimle görüşmek zorunda kaldı. Yaşananları anlattık, gidip kameraları inceleyip geldi. 'Evet anlatıklarınız doğru, haklısınız' dedi. Ve şunu söyledi: 'Gardiyanlar içinde söz geçiremediklerimiz var.

   

  Suç duyurusu yapıldı

   

  Ağabey Selahattin Bozkurt, "Kardeşim, yaşadıklarından dolayı görevliler hakında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Adalet Bakanı'ndan derhal hastaneye götürülüp gerekli tedavilerini sağlamalarını, işkence yapan gardiyan, asker ve sorumlular hakkında soruşturma yapıp görevden alınmalarını ve kamuoyuna gerekli açıklamaları yapmalarını bekliyoruz" diyerek bir an önce müdahale çağrısında bulundu.