• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-09-28
 • Lice kayyumu Ceylan Önkol'un ölüm yıldönümünde, adı verilen parkın ismini değiştirdi!

  Kürt halkının tarihsel-toplumsal kazanımlarına dönük saldırılar yetmiyor. Onun acılardan damıttığı kolektif belleğini silmeye dönük saldırılarla bu kanırtılmak isteniyor adeta. Uğur Kaymaz ya da Ceylan Önkol ya da gerilla mezarlıkları… Kürt halkının özgürlük mücadelesinin kolektif belleğini oluşturan önemli semboller.

   

  Zorlu mücadelelerin somut kazanımlarından biri olan belediyelerin kayyımlarla gasbedilmesinden sonra yapılıp edilenler, bir yaraya parmak sokarak daha fazla derinleştirip, kanatmayı hedefliyor adeta... Kürt halkının maneviyatını oluşturan tüm semboller parçalandı, parçalanmaya-değiştirilmeye devam ediliyor.

   

  Bunların sonuncusu da Lice Belediyesi’ne atanan kayyım tarafından gerçekleştirildi. Kayyım Sinan Başak, 28 Eylül 2009’da Lice’ye bağlı Şenlik (Xiraba) köyünde koyunlarını otlattığı sırada Tapantepe Karakolu'ndan atılan havan mermisi sonucu yaşamını yitiren 12 yaşındaki Ceylan Önkol'un adının verildiği parkın ismini değiştirdi. Hem de onun ölüm yıldönümü olan bugünü beklercesine...

   

  Ceylan’ın adının kaldırıldığı parka, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 30 Ağustos 2015’te manava gittiği sırada meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 13 yaşındaki Fırat Sımpil'in adı verildi. 

   

  Ceylan’ın katledildiği gün adının verildiği parkın isminin bu şekilde değiştirilmesi titizlikle hesaplanmış bir intikamcılığın, düşmanlığın ifadesidir. Düşmanlığın böylesine ince hesaplar yapılacak kadar alçalması karşısındaysa denilecek söz yoktur! 

  Önkol ailesi tepkili

   

  Kayyumun uygulamasına tepki gösteren Ceylan’ın abisi Vedat Önkol, Ceylan’ın adının verildiği parktan kaldırılmasını yeni öğrendiklerini belirterek, “Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Zaten her şey ortada. Ceylan çocuk değil mi? Bizimkiler onların çocuğu değil mi? Fırat da çocuk ve onun acısını da yaşıyoruz. Fırat da Ceylan gibi. Artık söylenecek her şey anlamını yitirmiştir. Anne ve babamın halen durumdan haberleri yok. Onlara nasıl söyleyeceğimi bilemiyorum. Biz de bu topraklarda yaşıyoruz. Fırat da savaş mağduru, ailesi de öyle. Fırat için yeni bir park açılışı yapılabilirdi. Bir ismin kaldırılması, yerine başka bir ismin konulması doğru değil” diye konuştu.

   

  Bu arada Diyarbakır’ın Lice ilçesi Kayacık köyünde 2013 yılında kalekol yapımı protestosu sırasında askerlerce öldürülen Medeni Yıldırım'ın adının verildiği parkın  isminin de değiştirilerek, 15 Temmuz Parkı yapıldığı belirtildi.