• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-05-11
 • Finike'deki taş ocaklarına karşı mücadeleyle adını duyuran Büyüknohutçu çifti evlerinde öldürüldü

  Kiracılar Derneği Genel Başkanlığı ve Antalya Kent Konseyi Tüketici Hakları Çalışma Grubu Başkanlığı yapan Ali Ulvi Büyüknohutçu ve eşi Aysin Büyüknohutçu çifti evlerinde av tüfeğiyle vurularak öldürüldü. Aynı zamanda Finike İlçesi’nde bulunan taş ocaklarına karşı açtığı davalar ve yaptığı eylemlerle adını duyuran çiftin öldürülmesi pekçok soru işaretine neden oldu.

   

  Olayla ilgili gözaltına alınan Ali Yumaç; işsiz olduğunu, cinayeti para için işlediğini ve 2 bin TL aldığını söyledi. Cinayette kullanılan av tüfeği de bir kuyuda bulundu.

   

  Ali Yumaç, Büyüknohutçu’ların Antalya’nın Finike İlçesi Turunçova Mahallesi Asarönü mevkiindeki Kızılcık Yaylası’nda bulunan evlerinin hemen yakınındaki ormanlık alanda çıkan yangın gecesinde de (5 Mayıs) şüpheli bir şekilde ortaya çıkmış bir isim. O gece yangını söndürmeye çalışan Ali Ulvi Büyüknohutçu’nun karşısına çıkan Yumaç, su almak için orada bulunduğunu söylemiş ve Büyüknohutçu’dan 300 TL para istemiş, Büyüknohutçu da kendisine 100 TL vermiş.

   

  O bölgeye son zamanlarda yerleşen ve çevredekilerce tanınmadığı için “yabancı” olarak tanımlanan Yumaç’ın davranışlarından şüphelenen Büyüknohutçu’nun avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulunmaya hazırlandığı da diğer bir ayrıntı.

   

  Her açıdan şaibeli olan bu cinayetin çevre mücadelesiyle doğrudan ilişkili olduğu anlaşılıyor. Maden baronlarının, müteahhitlerin önlerine çıkan ve doğanın rant uğruna talan edilmesine karşı toplumsal tepkiyi harekete geçirmek için çalışan çevrecilere karşı artık cinayet yöntemlerini de devreye soktuklarını düşündürtüyor.