• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-01-11
 • Hasan Ferit Gedik'i katleden çetenin lideri Mesut Turhan tahliye edildi

  Maltepe’ye bağlı Gülsuyu Mahallesi’nde uyuşturucu çetelerine karşı yapılan protesto yürüyüşü sırasında gerçekleşen ve Hasan Ferit Gedik’in katledilmesine, üç kişinin de yaralanmasına neden olan silahlı saldırıya ilişkin davanın bugün görülen duruşmasında çete lideri tahliye edildi.

   

  Kartal’daki Anadolu Adliyesi 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 29. celsesi görülen duruşmaya altısı tutuklu 11 sanık ile Hasan Ferit Gedik’in annesi Nuray Meray ve dedesi Mustafa Meray ile tarafların avukatları katıldı.

   

  Her duruşmada olduğu gibi bu duruşmada da Adliye içine ve dışına polis yığınağı yapıldı.

   

  Mahkemede Cumhuriyet Savcısı Maltepe İlçe Emniyeti’nden eksik evrakların istenmesine karar verirken, Hasan Ferit Gedik’i katleden uyuşturucu çeteleriyse kendilerinin mahalleden arkadaş olduklarını iddia ederek tahliyelerini istediler.

   

  Savcı evrakları istedi

   

  DHA’nın haberine göre duruşmada Cumhuriyet Savcısı dosyayı incelediğini belirterek Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi, Gökhan Aktaş’ın da aralarında bulunduğu 3 kişinin yaralanması olayıyla ilgili olay yerinde bulunan kovanların daha önce Ayhan Koca’nın ikametine ateş edilmesi olayında kullanıldığının belirtildiğini kaydetti. Bu saldırılara ilişkin evrakları Maltepe İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden isteyen savcı, silahların olay tarihlerinde kim tarafından, nasıl ve hangi amaçla kullanıldığı yönünden hazırlanan raporların da emniyetten istenmesini talep etti.

   

  Mahalleden arkadaşlarmış!

   

  Mahkemade savunma yapan tutuklu sanıklardan Mesut Turhan, “38 aydır tutukluyum. Hasan Ferit olayında İstanbul’da değildim. Neye dayanarak ben çete lideri olarak görülüyorum? Ben ne demişim, ne söylediğimi yapmışlar? Çete yoktur, biz mahalleden arkadaşız” dedi.

   

  Kendileri saldırı altındaymış!

   

  Duruşmada söz alan tutuksuz sanıklardan Emrah Ok ise, “Ben neden silah taşıyorum kimse sormuyor. Kapımın önünde 3 kez silahlı saldırıya uğradım. Gülsuyu mahallesinde silahlı, maskeli gezen insanlar var. DHKP-C terör örgütü beni ve ailemi tehdit ediyor. Biz çete değiliz. Aynı mahallede oturuyoruz” diye konuştu.

   

  Söz alan diğer sanıklar da beraatlarını talep etti.

   

  Duruşma 1 Mart’a ertelendi

   

  Mahkeme heyeti, Cumhuriyet savcısının talepleriyle ilgili gerekli yazıların yazılmasına, iddianamede örgüt lideri olarak belirtilen Mesut Turhan’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumunu göz önüne alarak tahliyesine karar verdi. Diğer tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar veren mahkeme, duruşmayı 1 Mart tarihine erteledi.