• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-07-02
 • 37. Kafkasör Festivali'nin son gününde, bölgedeki madencilik faaliyetleri protesto edildi

  Artvin'in Kafkasör Yaylası'nda düzenlenen 37'nci Kafkasör Kültür Turizm ve Sanat Festivali'nin son gününde, bölgedeki madencilik faaliyetleri protesto edildi.

   

  Cerattepe'deki madencilik faaliyetlerine karşı mücadele veren Yeşil Artvin Derneği üyeleri 'Madene Hayır' yazılı tişörtler giyerek 'Cerattepe'den vazgeçmeyeceğiz' yazılı pankart açtı. Grubun 'Madene hayır' sloganları attığı sırada müzik yayınının sesi yükseltildi.

   

  DHA'nın aktardığına göre, gruba seslenen Artvin Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, "Kafkasör boğa güreşleri dünya markasıdır. Festivale gölge düşürmeyin, vereceğiniz mesajı verdiniz" dedi ve pankartı kaldırmalarını istedi. Dernek üyeleri bunun üzerine Belediye Başkanı Kocatepe'yi ıslıklarla ve yuhalayarak protesto etti. Bir süre maden karşıtı slogan atan yaşam savunucuları daha sonra tribünden indi.

   

   

  Açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan şunları söyledi:

   

  Bu maden çıkarılırsa ne Artvin kalacak, ne de geleneksel boğa güreşleri. Boğa güreşlerinin amacı barıştır. Artvin halkının bütün eylemleri barıştan yanadır. Şirket çalışmalarına başladı. Biz de masumane tepkimizi dile getirdik. Henüz mahkeme kararları sona ermeden şirket devletin güvenlik güçleri eşliğinde pervasızca çalışıyor. Tepkimizde, mücadelemizde sürecek. Başka yaşam alanımız yok. Sonuna kadar haklıyız ve kazanacağız.