• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-09-28
 • AKP'nin gücünü, askeri-polisi-mahkemeleri arkasına alan Cengiz Holding'e bunlar da yetmiyor!

  Dağı, taşı- ağacı, suyu yağmalayan dolayısıyla toplumsal yaşamı tahrip eden inşaat ve maden baronlarının önlerine çıkan toplumsal engellere karşı devletin gücü zaten arkalarında. Fakat buna rağmen tıkandıkları noktada kiralık katilleri bile devreye sokabileceklerini Antalya Finike’de katledilen Büyüknohutçu çiftinden biliyoruz.

   

  Ranta-talana-gaspa dayanan bu neoliberal kriz günlerinde kritik bir önem arzeden bu yağmanın önünü açmak için sadece bunlara bel bağlamıyorlar ama… Cerattepe’yi maden ocaklarıyla yağmalamaya ant içmiş Cengiz Holding’in açığa çıkan son icraatı bunun ifadesi. Bölge halkının direnişini kırmak için kendi derneğini, “sivil toplum örgütlenmesini” oluşturan Cengiz’in, üstüne bir de bu oluşumlara rüşvet verdiği açığa çıktı.

   

  Birgün’deki habere göre AKP’nin gücünü arkasına alan Cengiz Holding’e bağlı Eti Bakır Maden İşletmeleri Koordinatörü Ünsal Arkadaş ve Cengiz Holding’in Artvin’de madencilik faaliyetleri yapmasını kolaylaştırması için kurdurduğu Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül arasında bir sözleşme imzalandı. Sözleşmeye göre, Cerattepe projesine yönelik büyük direniş ortaya koyan halkı ikna etmesi için Eti Bakır A.Ş, Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isme her ay toplam 70 bin TL ödeme yapmayı taahhüt etti.

   

  10 Mart 2016 tarihinde Etibakır A.Ş ile Bizim Artvin Platformu Derneği Başkanı Mehmet Ali Ergül Başkanlığı’nda oluşturulan komitedeki 14 isim, “Artvin Cerattepe’de çıkarılmak istenen maden çalışmalarının Artvin halkına doğru bir şekilde anlatılması, yanlış algıların düzeltilerek Eti Bakır ile kamuoyu arasında köprü oluşturulması amacı ile” sözleşme imzalandı.

   

  “Eti Bakır görevlillerine yardımcı olun”

   

  Sözleşme kapsamında, Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komiteden Eti Bakır yetkilisi tarafından verilen görevleri eksiksiz yerine getirmelerinin yanı sıra şunlar istenildi:

   

  Eti Bakır A.Ş’ye ait yeraltı işletmeleri gezilerek yapılan bu çalışmaların yerinde görülmesi sağlanarak, kendilerine verilen teknik bilgiler ışığında Cerattepe projesini Artvinlilere anlatmak, bu amaçla Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komite Artvin’de faaliyet gösteren derneklere, sendikalara, sivil toplum örgütlerine, resmi kurum ve kuruluşlara gezmek sureti ile projenin anlatılmasını sağlamak, bu projenin Artvin halkının sosyal ve ekonomik yönden gelişmesi yönündeki katkılarının anlatılması ve etkilerin artırılması yönünde görüş alışverişinde bulunulması amaçlanmaktadır. Ayrıca Mehmet Ali Ergül Başkanlığında oluşturulan komite çalışmaları Firmanın madencilik faaliyeti kapsamında yapacağı tüm çalışmaları Eti Bakır görevlilerine yardımcı olacak.

   

  Bedeli karşılığı hizmet

   

  Komiteye bu hizmetleri karşılığında Eti Bakır tarafından, 1 Eylül 2016 tarihinden itibaren aylık 70 bin TL ödeneceği taahhüdünde bulunuldu. Bu paranın 14 komite üyesi adına komite başkanı Mehmet Ali Ergül’ün hesabına her ayın 10-15’i arasında yatırılacağı sözleşmede yer aldı. Sözleşmeye, “Bunun dışından firmadan herhangi bir ödeme ve artırım talebi olmayacak ve tüm masraflar bu ödenek bünyesinden karşılanacaktır” ibaresi de eklendi.

   

  Madencilik olmazsa para da yok

   

  5 yıllık imzalanan sözleşmede, Cerattepe’de madencilik faaliyetlerinin mahkeme kararıyla kesin bir şekilde iptal edilmesi durumunda bu sözleşmenin kendiliğinden feshedileceği belirtildi. Ayrıca, “Sözleşmenin amaçlarına ulaşamadığı ve yahut tarafların sözleşme şartlarına uymadığı durumlarda yazılı uyarı ile sözleşmenin sona ermesi mümkün olacaktır. Gönüllülük esasına dayalı bu anlaşmanın feshi durumunda konu taraflarca yargıya götürülecektir” denildi.