• Paylaş

  KATEGORİ : ÇEVRE-KENT

  Eklenme tarihi : 2017-02-20
 • Tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü’ne şimdi de setaltı otoparkı yapımı izni verildi

  2002 yılında “yıkılmadan korunması gereken 1. sınıf kültür varlığı” olarak tescillenen ve 2009 yılında her taşın altından çıkan Cengiz İnşaat’a satılan tarihi Hüseyin Avni Paşa Köşkü’ne şimdi de setaltı otoparkı yapımı izni verildi.

   

  Üsküdar’daki 81 dönümlük arazi üzerinde 3 bin ağacın bulunduğu Fethipaşa Korusu’nda yer alan Köşk, Cengiz’e satıldıktan sonra sayısız badireden geçerek aslıyla ilgisi olmayacak biçime dönüştürüldü.  Tarihin, doğanın yağması ve talanının nasıl bir hoyratlıkla gerçekleştiğinin tipik ifadelerinden biri olan köşkün hikayesindeki son gelişmeleri Cumhuriyet’ten Hazal Ocak haberleştirdi.

   

  2009 yılında TMSF tarafından satılığa çıkarılan koruyu ve köşkü, Cengiz İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz’in satın aldığı kamuoyuna duyurulmuştu. Köşkü restore etmek için 2014’te koruma kuruluna başvurulduğu sırada tarihi yapı şüpheli bir yangında küle döndü. Tartışmalı şekilde başlayan inşaat için 19 Mart 2015’te “müze ve kütüphane” yapılmak üzere yapı ruhsatı düzenlendi. İnşaat sırasında köşkün sahil yoluna cephesi olan tarihi bahçe duvarı ve yeşil örtü yok edildi. Şimdi de setaltı otopark yapımı için izin verildi.

   

  Setaltı otoparkı nedir?

   

  Yükseklik farkı olan arazilerde 2 metreye kadar kazılarak yapılan otoparklardır. Otoparkların girişi ve çıkışı dışarıdan görünebilir fakat otoparkın üzeri doğal zeminle örtülür.