• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-04
 • Çapa Tıp Fakültesi yemekhanesi çalışan 14 işçi, yemekhane önünde oturma eylemi başlattı

  İhale şartnamesine göre fazla eleman olduğu gerekçesiyle işten çıkarılan Çapa Tıp Fakültesi yemekhanesi çalışan 14 işçi, yemekhane önünde oturma eylemi başlattı.

   

  Geçtiğimiz Cuma günü, işçilerin örgütlü olduğu Dev Turizm-İş yönetimi ile hastane yetkilileri ve taşeron firma Seç San. Yemek Hizmetleri patronu arasında yapılan işe iade görüşmesinde işçilerin, Cerrahpaşa, Bakırköy veya Bağcılar’a transferi yapılacağı kararı alınmıştı.

   

  Ancak bu sabah bahsi geçen hastanelere giden işçilerin bir kısmı "iş yok" gerekçesiyle geri gönderilirken bir kısmı da başka bölümlerde çalıştırılmak istendi.

   

  Bu durumu protesto eden işçiler bugün hastane önünde eylemdeydi. İşçiler adına konuşan Hatice Eryılmaz şunları söyledi: "'Bugünden itibaren işinize son verdik ama yarın gelmek zorundasınız' dediler. Biz yine hastaları mağdur etmemek için o gün çalıştık. İşimizi geri istiyoruz."

   

  4 yıldır hastanede çalışan Şeyda Ulusoy da, haksız bir uygulama ile karşılaştıklarını belirtti.

   

  Dev Turizm-İş Örgütlenme Daire Başkanı Ali Karabudak, Çapa, Cerrahpaşa ve Haseki Hastaneleri aynı ihale içinde çalıştıklarını ve Çapa ve Cerrahpaşa’da sendikalı işçiler bulunmasına rağmen ihale şartnamesinden ötürü sendikaya toplu sözleşme yetkisi verilmediğini belirterek şunlara değindi:

   

  “Yemekhane işçilerinin çok mağdur durumda. Diğer taşeron işçilerinin sendikaya üye olması üzerine toplu sözleşme hakkına sahipken yemekhane işçilerinin ihale şartnamesine göre Catering firması gibi görünmesi sebebiyle asgari ücrete mecbur kalıyor ve ek mesai ücretlerini alamıyorlar. Önümüzdeki taşerona kadro görüşmelerinde yemekhane işçilerinin de statülerine rağmen kadroya alınması gerekiyor, sorunun çözülmesi için en önemli adım bu olur. İşçiler artık hastane çalışanı olarak görülmek ve yasal haklara sahip olmak istiyorlar.”