• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-19
 • Kırklareli Paşabahçe'den atılan cam işçileri yarın aileleriyle birlikte şirketin Tuzla'daki merkezine yürüyor

  Şişecam’ın fırın kapatma gerekçesiyle işten attığı Kırklareli cam fabrikası işçileri 20 Ekim’de aileleriyle birlikte  "İş, aş, adalet" şiarıyla Tuzla’daki Şişecam Genel Müdürlüğü önüne yürüyecekler. Örgütlü oldukları Kristal-iş Sendikası Genel Merkezi’nin de Şişecam yönetimiyle birlikte hareket ederek bu süreci muhaliflerini tasfiye etme fırsatına dönüştürmeye çalıştığını düşünen işçiler, en son getirilen “Eskişehir’de istihdam” önerisini de reddettiklerinin altını bir kez daha çiziyorlar.  

   

  Görüştüğümüz işçiler, Eskişehir’de yeni açılacak fırında istihdam edilmeleri önerisinin pek çok açıdan kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, istenirse işçilerin mağdur edilmemesi üzerinden bir çözümün geliştirilebileceğini vurguluyorlar. Bunun için fazla mesailerin kaldırılmasının yeterli olacağını söyleyen işçiler, ayrıca 30 Ekim’de sözleşmeleri biten taşeron işçiler yerine kendilerinin istihdam edilmesiyle de sorunun çözülebileceğini belirtiyorlar.

   

  İşçiler aileleriyle birlikte yapmak istedikleri yürüyüşün öğrenilmesinden sonra Şişecam yönetiminin yeni bir telefon trafiği başlattığını söylüyorlar. Yönetimin bu görüşmelerde Eskişehir önerisiyle ilgili yeniden görüşmek istediklerini belirttiğini söyleyen işçiler hem patron tarafını hem de sendika genel merkezini tutumlarında samimi bulmadıklarını belirtiyorlar.

   

  Kendilerine, “siz zücaciye bölümü işçilerisiniz, ama Trakya’da oto-cam üretimi yapılıyor. Bu açıdan da Eskişehir’de açılacak fırın sizin uzmanlaştığınız alan açısından daha uygun, oraya geçmeniz bu nedenle de önemli” denildiğini söyleyen işçiler, bu gerekçenin de tutarlı bir gerekçe olmadığını vurguluyorlar.

   

  Eskişehir’e gitmeyi kabul etmelerinin pek çok açıdan büyük zorluklarla karşılaşmaları anlamına geldiğini ifade eden işçilerin hemen hepsi onlarca yıllık işçilik hayatına sahip kalifiye işçiler. Son noktada Şişecam yönetimiyle sendika yönetiminin de katıldığı görüşmeler yapacaklarını, tüm seçenekleri tartışacaklarını, bu seçenekler içinden Eskişehir’e gitmenin zorunlu olmasının açığa çıkması durumunda da bunun kur’a yöntemiyle olmasını isteyeceklerini söylüyorlar.  

   

  İşten atılan Şişecam işçilerinin Kristal-İş Trakya Şube binası önünde kurdukları çadırda sürdürdükleri direnişin giderek kent direnişine dönüşmesi sözkonusu.  Çadır her gün ziyaretçi akınına uğruyor, çeşitli etkinliklere sahne oluyor. Lüleburgaz esnafı da dükkan vitrinlerine ve camlarına, “Cama can katan, cam işçisinin yanındayız” yazısını asarken, araç sahipleri ise araçlarının arkasına, “direncamişçisi” çıkartmaları yapıştırıyor.

  Son olarak her akşam 3 mahallede direniş çadırına yürüyüş kararı alınmıştı. Bunlardan ilki dün Siteler, Hürriyet, Yıldız ve Gençlik mahalleleri halkı tarafından gerçekleşti. Muhtarlarının çağrısıyla bir araya gelen halk, şehrin işlek caddelerinden İstasyon Ceddesi'ni kapatarak, işçilerin direniş çadırına kadar, sloganlarla yürüdü. 

   

  Direnişin kentle bu şekilde bütünleşmesi ve geniş toplumsal kesimlerin gündemine girmiş olmasının gerek sendika gerekse Şişecam yönetimlerini baskıladığı açık. İşçilerin güçlü kararlı duruşları da öyle… Cam işçilerinin sadece patronun keyfi işten atmasına değil; aynı zamanda sendika yönetimine, bürokrasi ve çürümüşlüğe karşı da sürdürdükleri direnişin daha şimdiden önemli kazanımlara imza attığı ortada.