• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-21
 • Pazartesiye kadar direnişlerini Büyükkarıştıran'da sürdürecek işçiler çözümsüzlük durumunda yürümekte kararlılar

  Şişecam’ın “fırın kapatma” gerekçesiyle işten attığı 90 işçinin “Trakya bölgesinde istihdam edilecek şekilde işe geri dönme” talebiyle Lüleburgaz’dan Şişecam’ın Tuzla’daki Genel Müdürlüğü’ne doğru başlattıkları yürüyüşün bugünkü ikinci etabı, OHAL gerekçe gösterilerek Tekirdağ Valiliği kararıyla yasaklandı. Tekirdağ Valiliği’nin bu kararında Ankara’dan aldığı emrin belirleyici olduğu belirtiliyor.

   

  Asker ve polis yetkileri işçilerin yürüyüş güzergahındaki konaklama yerlerinden biri olan Büyükkarıştıran’dan ileri yürümelerine izin verilmeyeceğini açıklayarak, dağılmalarını istedi. Fakat burada ablukaya alınan işçiler gerçekleştirdikleri komite toplantısında “Pazartesi gününe kadar Büyükkarıştıran’da kalma” kararı aldı. Bunun üzerine valilik de bu kararı tanımak durumunda kaldı.

   

   

  Büyükkarıştıran mevkiinde jandarma ve çevik kuvvet tarafından abluka altında tutulan işçiler, pazartesi günü aracılar üzerinden Şişecam yönetimiyle yapılacak toplantıdan da herhangi bir sonuç çıkmaması durumunda taleplerinde ve eylemlerinde ısrarlı olacaklarını belirtiyorlar.

   

  Pazartesi günü Şişecam yönetimiyle yapılacak görüşmenin kimler tarafından yapılacağı ve nasıl bir görüşme olacağına dair henüz net bir bilgi yok. İşçileri kimin temsil edeceği bilinmiyor. Yasak kararıyla işçilerin geniş bir toplumsal destekle buluşan direnişlerini kırmak isteyen patron-devlet-sendika ablukası düşünüldüğünde işçilerin kendilerinin katılmadığı bir görüşmeden sağlıklı bir sonucun çıkmayacağı da açık. İşçiler de bu gerçeğin farkında zaten. O nedenle de pazartesi günü bulundukları bölgede istihdam edilmek dışında bir sonucun çıkmasını kabul etmeyerek, direnişlerini sürdüreceklerini vurguluyorlar. 

   


  Kristal-İş yönetimi aynı!

   

  Ayrıca bugün Kristal-İş’ten de işçilerin telefonlarına “Saat 17.00’de Muratlı Kavşağı’nda, işten atılan işçilere destek olmak amacıyla toplanılacaktır” şeklinde bir mesaj geldi.
   

  Kristal-İş yönetimiyse mesajın “siteyi ele geçiren hackerlar” tarafından atıldığını söyledi.

   

  Edinilen bilgilere göre işyeri temsilcileri, fabrikalarda bölümleri dolaşarak çalışan işçilere desteğe gidilmeyeceğini söyledi.