• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-10-19
 • İşten atılan cam işçileri sendikanın kendilerine danışmadan yaptığı anlaşmayı kabul etmeyeceklerini duyurdular

  Şişecam’ın Kırklareli’deki fabrikasından “fırın kapatma” gerekçesiyle işten attığı işçiler yaptıkları yazılı açıklamayla sendika yönetiminin kendilerine danışmadan yaptığı anlaşmayı kabul etmediklerini belirterek, mücadeleye devam edeceklerini vurguladılar.

   

  İşçilerin açıklamasının tam metnini yayınlıyoruz:

   

  Sendikamızın Trakya Şube Yönetim Kurulunca yapılan açıklamada işverenle yapılan görüşmede işten çıkarılan 90 cam işçisi ile görüşülerek, Eskişehir fabrikasında çalışmak isteyen işçilerin 1 Kasım itibariyle işbaşı yapabileceği ve bu konuda sendikamız ile Şişecam yönetimi arasında anlaşmaya varıldığı ifade edilmiştir.

   

  Öncelikle işten çıkarma sürecinin en başından itibaren sendikamız genel merkezinden işten çıkarmalara karşı gerekli mücadelenin verilmesi istenmiş ve Trakya bölgesi dışındaki fabrikalarda işe başlatma tekliflerinin tarafımızca kabul edilmeyeceği net bir dille ifade edilmiştir.

   

  Biz işten çıkarılan cam işçilerini ve ailelerinin geleceği belirleyen bu ve buna benzer kararların ve anlaşmaların biz cam işçilerine sorulmadan ve görüşülmeden yapılması etik olmadığı gibi sendikamızın geçmişten bugüne gelen geleneklerinde de yeri yoktur.

   

  Bu açıklama vesilesiyle bir kez daha yinelemek isteriz ki parçası olmadığımız hiçbir kararı ve anlaşmayı kabul etmediğimiz gibi Trakya bölgesi dışında bulunan fabrikalarda çalıştırma tekliflerinin samimi olmadığını ve bu teklifleri kabul etmediğimizi bildiririz.

   

  Haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atılan cam işçileri olarak her platformda mücadelemiz kararlılıkla sürecektir.

   

  20 Ekim Cuma günü eşlerimiz çocuklarımız ve bize destek olan  kamuoyuyla birlikte başlatacağımız Lüleburgaz’dan İstanbul'a ‘İş, Aş, Adalet’ yürüyüşü ile mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz.

   

  İŞTEN ÇIKARILAN CAM İŞÇİLERİ