• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-02-12
 • Dün gerçekleştirilen HDP 3. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından Buldan ile Önder hakkında soruşturma başlatıldı

  Öncesinde onlarca yönetici ve üyesinin polis baskınlarıyla gözaltına alınması; baskı, keyfi yasak ve uygulamalara rağmen büyük bir coşku ve kararlılıkla gerçekleştirilen HDP 3. Olağan Büyük Kongresi'nin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘Efrin işgali’ açıklamaları nedeniyle İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlattı.

   

  Dün Ankara Arena Spor Salonu’nda gerçekleştirilen Halkların Demokratik Partisi (HDP) 3. Olağan Kongresi’nde Türkiye’nin Efrîn’e yönelik gerçekleştirdiği işgal saldırısının kınanması ve Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın selamlanması gerekçesi gösterilerek Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından jet soruşturma başlatıldı.

   

  Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, kongrede PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterinin açılması, Türkiye’nin Efrîn’e yönelik gerçekleştirdiği işgal harekatının sivil Kürt halkına yönelik gerçekleştirildiği yönündeki konuşmalar nedeniyle “Örgüt propagandası yapmak”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” ve “Suçu ve suçluyu övme” iddiasıyla HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.