• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-11-09
 • Zara 140 Bravo işçisinin ücretleri ve tazminatları için başlattıkların eylemi görmek zorunda kaldı

  Zara’ya üretim yapan Bravo fabrikasının 2016’nın Mayıs ayında alacaklıları tarafından basılıp, kapatılması ve patronun kaçmasından sonra; işsiz kaldıkları gibi, 3 aylık ücretlerini ve tazminatlarını alamayan 140 işçinin çeşitli biçimlerle gerçekleştirdikleri eylemler, Zara’nın sahibi Inditex’e geri adım attırdı.

   

  Bravo işçileriyle ilgili açıklama yapmak zorunda kalan şirket, daha önceki sorumluluktan kaçan tutumundan farklı olarak işçilerin taleplerini karşılamak üzere bir “Zorluk Fonu” kurulması önerisini gündeme getirdiğini açıkladı.

   

  İnditex’in Bravo Tekstil’e olan tüm yasal yükümlülüklerini yerine getirdiğinin belirtildiği açıklamada, IndustriALL’a bağlı yerel kuruluşlar ile birlikte Bravo Tekstil’in sahibinin şaibeli bir şekilde ortadan kaybolmasından etkilenen tüm işçiler için bir ‘Zorluk Fonu’ oluşturulması önerisini gündeme getirdiği söylendi.

   

  Açıklamada bu fonun, fabrikanın Temmuz 2016’da aniden kapanması sonucu işsiz kalan tüm işçilerin bu durumdan doğan sıkıntılı durumlarını gidermesi ve zararlarını karşılaması için düşünüldüğü belirtilerek, “İşçiler için çözüm bulunması adına yapılan ortak çalışmaların bir parçası olma yolunda kararlıyız” ifadesi kullanıldı.

   

  Tam bir yıldır yasal yükümlülüğü olduğu halde işçilerin sorumluluğunu almaktan ısrarla kaçınan Zara’nın bu adımı, yapılan işçi eylemleri ve başlatılan imza kampanyası sonucu atmak zorunda kaldığı açık. Fakat halen muğlak ifadeler kullandığı, net bir dille yükümlülüklerini yerine getireceğini belirtmediği de ortada.