• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2018-01-29
 • Ankara'da tacize uğrayan kadına tacizcinin akrabaları “Böyle o.. gibi giyinirsen başına bunlar gelir” dediler!

  Ankara’da 20 yaşındaki üniversite öğrencisi T.’yi, indiği otobüsten evine kadar takip eden ve tam evin önünde taciz eden sapık Sertaç Ç., tutuklandıktan sonra çıkarıldığı ilk duruşmasında “pişman” olduğunu söyledi. Tacizcinin “pişmanım” demesinin esasında bir rol olduğuysa duruşma çıkışında tacize uğrayan T.’ye sinkaflı küfürler yağdıran ailesinin tutumuyla tescillendi.  T.’ye “Böyle o.. gibi giyinirsen başına bunlar gelir” diyen yakınlarının bu tutumuna karşı polis “duymadım” diyerek tutanak bile tutmadı.

   

  T. tacize uğradıktan sonra çevredeki kameralardan bulduğu tacizcinin görüntülerini polise götürerek suç duyurusunda bulunmak istediğinde de aynı muameleyle karşılaşmıştı zaten. Görüntüleri gören polis “milyonluk kentte nasıl bulalım” diyerek başından savmıştı. Ama O, polisin bu tutumu karşısında yılarak geri çekilmedi. Polis işini yapmayınca “Tacizcimi arıyorum” diyerek görüntüleri sosyal medya hesabından yayınlamıştı. Binlerce kez paylaşılan mesaj sonunda polis, saldırgan Sertaç Ç.’yi yakalamıştı.

   

  T.’nin yaşadıkları, kadına dönük saldırganlık karşısındaki resmi vurdumduymazlığı bir kez daha açıkça ortaya koymuştu. Hoş devletin en tepesindekilerin kadının nasıl giyinmesine, oturup kalkmasına, gülmesine dair sınırlar çizdikleri bu koşullarda polisin-mahkemelerin sergilediği “vurdumduymazlığın” lafı mı olur?!

   

   

  Ama T.’nin yaşadıkları bu toplam saldırganlığın yarattığı toplumsal sinmişliği, devlete olan inançsızlığın boyutlarını da ortaya koymuştu. Ailesi saldırıdan sonra “etek giymesen” diyordu kendisine… Karakola gideceğinde babası “Karakola gidip şikayetçi olacağına emin misin, boşuna uğraşma” uyarısında bulunmuştu. T. Bir kadın olarak uğradığı saldırının peşini bıraksa saldırgan yaptığıyla kalacak, kimsenin de ruhu duymayacak ve belki başka kadınlar aynı şahsın saldırılarıyla karşı karşıya kalacaktı.

   

  ‘Bana dokundu’

   

  Milliyet’teki habere göre tutuklanan saldırgan Sertaç Ç. ilk duruşmada ‘pişmanlık’la cezadan kurtulmaya çalıştı. Kamera görüntüleriyle eylemi sabit olan sanık, “Suçlamayı kabul ediyorum. Bir anlık gafletle suçu işledim. Olay günü evime kestirme yoldan gitmek için güzergahımı değiştirdiğimde tanımadığım kadını gördüm. Arkasından yaklaşıp ona elimle dokundum. Ama pişman olup uzaklaştım” dedi. Mağdur kadın ise saldırganın kendisini tutarak çektiğini, bedenine dokunduğunu, bağırması üzerine kaçtığını anlattı. Mahkeme sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

   

  İşlem yapılmadı!

   

  Sanığın savunmasının aksine yakınları duruşma çıkışında genç kadına hakarette bulunarak, “Böyle o.. gibi giyinirsen başına bunlar gelir” dedi. Saldırganın yakınları belli ki devletin resmi ideolojisinin köşe taşlarından biri haline gelen kadın düşmanlığından güç alan, dahası dünyaya aynı pencereden bakan bir kesimin temsilcileriydi.

   

  Duruşma salonu çıkışında adliye polisi ile çevik kuvvet polisinin bulunmasına, ‘Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ üyelerinin uyarısına rağmen hakarette bulunanlara işlem yapılmadı. Polis “Duymadım” diyerek tutanak düzenlemedi. Şikayette bulunması beklenen platformun avukatı Rüya İnanır şunları söyledi:

   

  T. 7 aralık 2017’de evinin önünde cinsel saldırıya uğradı. Yargılama başladı. Sanık cezada indirim yapılabileceği düşüncesiyle pişman olduğunu belirtti. Duruşma bitiminde sanığın ailesi müştekiye saldırmaya çalışarak ‘Böyle giyinirsen başına her şey gelir’ benzeri sinkaflı sözler sarfettiler. Amacımız bu zihniyetle mücadele etmek. Kadınların kıyafetleri ya da dışarıda olduğu saatler şiddeti ve saldırıyı meşrulaştıramaz. T.’nin ifade ettiği gibi evinin önünde, en güvende hissetmesi gereken yerde artık kadınlar kendilerini güvende hissedemiyor. Kadınları davanın ve özgürlüklerinin takipçisi olmaya çağırıyoruz.