• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-05-17
 • Enerji-Sen BEDA Enerji'deki baskılara, hak gasplarına ve işçi kıyımına karşı eyleme başlayacak

  DİSK’e bağlı Enerji-Sen, BEDA Enerji’de işçilerin kazanılmış haklarına dönük saldırıların artarak sürdüğünü, işyerinde yetkili sendika olan Tes-İş’in de bu dayatma ve saldırılara ortak olduğunu açıkladı.

   

  Sendika, en son özelleştirme öncesinde açılan davaların geri çekilmesinin dayatıldığını, bu dayatmayı kabul etmeyen işçilerin çeşitli illere sürgün edilmek istendiğini ve kabul etmeyenlerin işten atıldığını belirtti.

   

  Bu saldırılara karşı, pazartesi günü BEDA Enerji’nin Çağlayan’daki Genel Merkezi’nin önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdu.

   

  Sendika Genel Merkezi’nde yapılan açıklamada Enerji-Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, işçilerin işten atılma sürecini şöyle anlattı:

   

  CK BEDA Enerji yönetimi işçilerin kazanılmış haklarına yönelik baskıları işten çıkarma noktasına getirdi. Kısa bir süre önce, işyerinde ‘yetkili’ sendika olan Tes-İş ile anlaşarak işçilerin özelleştirme öncesi dönemi de kapsayan alacaklarına dair davalarını geri çekmeye zorlayan şirket, şimdi de işçileri işten çıkarmaya başladı.

   

  2 hafta önce davasını geri çekmeyen işçileri sözde toplu iş sözleşmesi hükümlerine dayanarak ‘yetkili’ sendikanın onayıyla CK Enerji bünyesindeki Çamlıbel EDAŞ’a bağlı Sivas, Tokat ve Yozgat’a göndermek istedi. İşçiler bu dayatmayı kabul etmedi ve tepki göstererek işbirlikçi sendikadan istifa etmeye başladılar. Bunun üzerine BEDA Enerji Genel Merkezi’nde ikna odaları oluşturarak işçileri davalarını çekmeye ve Tes-İş’e geri dönmeye ikna etmeye çalışan işbirlikçi sendika yöneticileri, bir kez daha işçilerden gerekli cevabı aldılar.

   

  İşçilerin tüm tehdit ve baskılara rağmen kazanılmış haklarından vaz geçmemesi üzerine BEDA Enerji, Tes-İş temsilcilerinin de onayıyla disiplin kurulu kararlarıyla işçileri işten atmaya başladı.

   

  Dünden itibaren işten atılan işçilerin Enerji-Sen öncülüğünde bir araya geldiğini belirten Keskin, “Sarı sendikanın işbirlikçi maskesini düşürmeye söz veren işçiler pazartesi günü saat 11.30-12.00 arasında BEDA Enerji’nin Çağlayan’daki Genel Merkezi’nin önünde oturma eylemi yapacaklarını duyurdular” dedi.