• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-02
 • Bakırköy Belediyesi güvenlikte çalışan işçileri işten atmaya kalkıştı, tepkiler üzerine geri adım attı

  Bakırköy Belediyesi yeni yıla saatler kala güvenlikte çalışan işçileri işten atmaya kalkıştı.

   

  Bakırköy Belediyesi’nde çalışan taşeron işçiler uydurma da olsa kadroya geçmeyi beklerken kıyımla tehdidiyle karşılaştılar. 31 Aralık günü 27 güvenlik çalışanına “kendileriyle çıkamayacakları” bildirildi.

   

  Taşeron işçiler kadro tartışması yaparken bu gelişmelerle işin rengi de giderek netleşiyor. Bir taraftan adına “feragatname” denilen belgelerin imzalatılması dayatılarak, işçilerin tüm haklarından vazgeçmeleri sağlanmaya çalışılıyor.  Diğer taraftan yazılı-sözlü sınavlar ve güvenlik soruşturmalarıyla “taşerona kadro” hayali bir kabusa dönüştürülmeye devam ediyor. Tüm bunlara bir de Bakırköy Belediyesi’nde yaşananlara benzer gelişmelerin elinin kulakta olduğu anlaşılıyor.

   

  Taşeron işçiler bunları yaşarken üyesi oldukları sendikalar da işçilere feragatnameleri imzalamamaları çağrısı yapmaktan geri kalmıyorlar. 

   

  Taşeron işçilere karşı her yönden bir savaş başlatılmışken, onlar da kendi yararlarına olan sağlıklı bilgileri nereden alacakları konusunda sorun yaşamaktalar.

   

  Tüm bu karışıklık içinde Bakırköy Belediyesi taşeron güvenlik işçilerine karşı bir darbe gerçekleştiriyor. 31 Aralık günü, 2018'e saatler kala 27 güvenlik görevlisine “kendileriyle çalışamayacağını” söyleyen Bakırköy Belediyesi salı günü yani 2 Ocak 'ta da kendilerine iş akitlerinin sonlandırılacağını bildirdi.

   

  31 Aralık’tan  bugüne kadar işten çıkarılacak güvenlik görevlisi isim listeleri havada uçuştu. İşten çıkarılacak olan güvenlik görevlilerinin sayısının artabileceği ve işten çıkarmaların sadece güvenlikle sınırlı olmadığı, zabıta olarak çalışanların da işten çıkarılmayla karşı karşıya kalabilecekleri söylentileri dolaşmaya başladı.  

   

  Tüm bunlara karşı çalışanların tepkileri dinmedi. İşten çıkarmalar gerçekleşirse direnişle karşılanacağı belirtildi ve dayanışma çağrıları yapıldı.