• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-11-13
 • İçişleri Bakanlığı Gezi direnişinde gaz fişeğiyle gözünü kaybeden Burak Ünveren’e 1 milyon lira tazminat ödemeye mahkûm oldu

  Gezi isyanında polisin attığı gaz fişeğiyle bir gözünü kaybeden Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Ünveren, İçişleri Bakanlığı’na açtığı davayı kazanarak bakanlığı 1.055.197 TL tazminat ödemeye mahkûm ettirdi.

   

  İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kararında, Emniyet'in toplumsal olaylara müdahale hakkı olsa da insan bedenini yaralayıcı nitelikte olmaması gerektiği belirtilirken, biber gazı fişeğinin orta mesafede silah şeklinde bir araç olduğu hatırlatıldı.

   

  Mahkeme kararında, "Kapsülün ilgililere zarar vermemesi için havaya doğru belirli bir açıda ateşlenmesi gerektiği, direkt ateş halinde vatandaşa isabet etme ve ciddi yaralanmalara sebebiyet verme ihtimalinin bulunduğu, idarenin olayla ilgisi bulunmayan kişilerin uğradığı zararı karşılamakla mükellef olduğu" denildi. Ayrıca, Adli Tıp raporu da dikkate alınarak gerekçe şöyle anlatıldı: "Toplumsal olaylara katıldığı idarece ortaya konamayan Ünveren'e müdahale sınırının aşılması, doğrudan yüze isabet edecek şekilde biber gazı kapsülüyle yaralanması suretiyle meydana gelen zararın ödenmesi gerektiği açıktır."

   

  Tam Görme Kaybı

   

  Sağ gözünü kaybeden Ünveren'in tam görme kaybı ve yüzde 37 oranında iş gücü kaybı geçirdiği saptanırken, bilirkişi incelemesi sonucunda da Ünveren'in maddi kaybının 555.197 TL olduğu tespit edildi. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı'nın 555.197 TL'si maddi ve 500.000'i manevi olmak üzere 1.055.197 TL tazminat ödemesine karar verdi. İçişleri Bakanlığı karara itiraz etti.

   

  Ünveren'in avukatı Ayhan Erdoğan da karara itiraz ettiklerini belirterek, "İdarenin kusuru çok açıktır. Bir insanın yaşam boyu kullanamayacağı göz kaybı düşünüldüğünde bu tazminat yeterli değildir" dedi.