• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-09-11
 • TÜMTİS üyesi 9 işçi, patron tarafından önce dövüldü sonra işten atıldı

  TÜMTİS, Gaziantep’te faaliyet yürüten Babacanlar Nakliyat ve Kargo Şirketi’nde sendikalaştıkları için patron ve adamları tarafından darp edilerek işten atılan 9 üyesi için direniş başlatarak açıklamada bulundu.

   

  Güvencesiz, düşük ücretle ve günde 13-14 saati bulan ağır çalışma koşulları sebebiyle Babacanlar Nakliyat ve Kargo’da çalışan işçilerden bir bölümünün sendikaya üye olduklarını ve çalışanların sendika hakkına tahammül göstermeyip, işçileri tehdit etmeye, baskı ve zor yoluyla sendikadan istifa ettirmeye çalışan patronun sendika üyesi 9 işçiyi işten çıkardığını belirten TÜMTİS, “üyelerinin istifa etmeyi kabul etmemesi üzerine de 26 Ağustos 2017 tarihinde yakın akrabaları ve diğer adamları ile birlikte saldırıp darp eden, bayram tatili sonrası işyerine gelen sendika üyesi işçilere işbaşı yaptırılmaması üzerine şirketin Gaziantep’te bulunan merkezi önünde direniş başlattıklarını” duyurdu.

   

  Patronun sendika düşmanlığını direniş süresince de devam ettirdiğini belirten açıklamada, “şiddet kullanan, işçileri darp eden kendisi olduğu halde işçileri suçlayan beyanlar içeren ihtarnameler göndermeye, adamları aracılığıyla işçileri kışkırtıcı davranışlar sergilemeye başlamıştır. Saldırıp darp ettiği ve anayasal haklarını çiğneyerek işten çıkardığı için işyeri önünde bekleyişini sürdüren işçilerini, OHAL’den faydalanarak asılsız gerekçelerle şikâyet etmeye başlamıştır” denildi.

   

  İşyerinde çalıştırdığı Suriyeli göçmen işçilere güvencesiz, kuralsız ve yoğun sömürü koşullarında çalışmayı dayatan Babacanlar patronunun işten çıkardığı sendika üyesi işçilerin yerine göçmen işçileri getirerek direniş kırıcı tavrını sürdürdüğünün altını çizen TÜMTİS, “işveren, kanunsuz ve saldırgan tutumu ile işlediği suçlarına Suriyeli kaçak işçi çalıştırmak suretiyle yeni suçlar eklemekten çekinmemektedir” dedi.

   

  Açıklama, “Babacanlar işvereninin üyelerimize yönelik saldırısı ve işçileri işten çıkarması sendikal hak ve özgürlüklere yapılmış açık bir saldırıdır; Suçtur! Üyelerimize yönelik şiddet sağlık raporlarıyla da kanıtlanmıştır. İşverenin suç niteliğindeki bu saldırısını kınıyoruz” ifadelerinin ardından “sendikamız her türlü baskıya karşı fiili ve meşru mücadelesini sürdürmeye kararlıdır. Nitekim 5 Eylül’den bu yana işyeri önünde başlattığımız direniş Gaziantep’teki bütün ambar ve kargo işçilerinin destek dayanışmasıyla büyüyerek devam etmektedir. Genel Başkanımız Kenan Öztürk ve Genel Sekreterimiz Gürel Yılmaz direniş alanında giderek işçilerle bir araya gelmiştir ve sorunun çözümü konusundaki girişimlerini sürdürmektedir. Türk-İş Bölge Temsilcisi Eyüp Gülnar’ın aralarında bulunduğu Gaziantep emek ve meslek örgütü temsilcileri de direniş yerini ziyaret ederek sendikamıza desteğini bildirmiştir. Direnişimiz sonuç alınıncaya kadar devam edecektir” diyerek sonlandırıldı.