• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-09-13
 • Operasyonla gözaltına alınan avukatlara 'örgüt üyesi olmak' ve 'kuryelik' yaptıkları iddia edildi

  Nuriye ve Semih Duruşması’na iki gün kala İstanbul merkezli operasyonla Ankara ve Ordu’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu üyesi 18 avukat TEM’de tutulmaya devam ederken, avukatların soruşturma dosyasına da “Kısıtlılık” kararı getirildi. 

   

  Dün, İstanbul merkezli yürütülen Ankara ve Ordu’da yapılan ev baskınlarında gözaltına alınan Halkın Hukuk Bürosu üyesi 18 avukat Vatan’da bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü TEM Şubesinde tutuluyor. Gözaltındaki avukatlar dün müvekkilleri ile görüştü. Avukatlar hakkında başlatılan soruşturmada “kısıtlılık” kararı bulunuyor. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla gözaltına alınan avukatların “kuryelik” yaptıkları iddia edildi. 

   

  Gözaltındaki avukatlarla görüşen Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Eşsözcüsü Av. Serhat Çakmak, 18 avukatın 189 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın duruşması öncesinde gözaltına alındığına dikkat çekerek, “Davanın sahiplenmesinin önüne geçmek amaçlı bir operasyon. Duruşma öncesi bir gözdağı vermek istiyorlar” dedi.

   

  Baskınlarda Halkın Hukuk Bürosunda bulunan ve duruşmaya hazırlanan diğer avukatlar Selçuk Kozağaçlı'nın telefonuna Av. Yaprak Türkmen'inde tabletine el konuldu. Haklarında yakalama kararı olmamasına rağmen iletişim hakkı ihlal edilen avukatlar bugün savcılığa başvuruyor.

   

  Avukatlar ayrıca Çağlayan Adliyesi'nde avukatların gözaltı kararına itirazda bulunacak.

   

  Selçuk Kozağaçlı da bu dava için 300 güne yakın hukuk mücadelesi veren avukatların gözaltına alınmasını savunma hakkına saldırı olduğunu belirterek, "Cemaatin aklı yargıda ve kollukta devam ediyor." dedi.

   

  Baskınlarda gözaltına alınan avukatların isimleri ise şöyle:

   

  Av.Behiç Aşcı, Av.Ayşegül Çağatay, Av. Barkın Timtik, Av. Ebru Timtik, Av. Şükriye Erden, Av. Aytaç Ünsal, Av. Engin Gökoğlu, Av. Ezgi Çakır, Av. Süleyman Gökten, Av. Didem Baydar Ünsal, Av. Ahmet Mandacı, Av. Yağmur Ereren, Av. Yağmur Ereren, Av. Naciye Demir.