• Paylaş

  KATEGORİ : DÜNYA

  Eklenme tarihi : 2018-01-27
 • Avrupa bugün Efrin'le dayanışma için alanlardaydı

  KÖLN

  Türk devletinin Efrin’e yönelik işgal saldırılarını protesto etmek amacıyla Almanya’nın Köln kentinde “İşgalci girişimlere karşı her yer Efrîn, her yer direniş” sloganı ile düzenlenen yürüyüşe yüz bine yakın kişi katıldı. Polisin saldırgan tavrı ve yeni katılımlarla artan kitle ile Köln kenti adeta eylem yerine döndü.

   

  Aralarında Yaşanacak Dünya/Devrimci Proletarya’nın da bulunduğu devrimci demokrat, yurtsever, anti faşist Alman gruplarından oluşan altmış iki kurum ve parti tarafından organize edilen miting ve yürüyüş saat 11:00’de Ebertplatz’da başladı.

   

  İlerleyen saatlerde yeni katılımlarla adeta kent eylem alanına döndü. Köln “Bijî berxwedana Efrîne” “Her Yer Efrin Her Yer Direniş” sloganı ile inletildi.

   

  Alman polisi, Abdullah Öcalan’ın posterlerinin de olduğu yasaklı bayrakları bahane ederek sık sık yürüyüş kolunu durdurdu. Ardından TOMA ve panzerlerle bölgeyi ablukaya alarak kitlenin yürüyüşünü engelledi.

   

   

  Polisin yürüyüşü engellemesi ardından binlerce kişi Köln sokaklarına dağıldı.

   

  Kitle, başta Ebertplatz, Köln Dom, merkezi tren istasyonu olmak üzere birçok sokak ve meydanda “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Efrîne” sloganları ile Alman ve Türk devletinin saldırgan politikalarını protesto etmeyi sürdürdü.

   

  Kenttin birçok sokağı trafiğe kapatılırken, tren seferleri de durduruldu. Köln sokaklarındaki protestolar devam ederken polis kitleye TOMA’larla saldırdı.

   

  Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da eylemlerde Almanca “İşgalciler Kürdistan’dan gitsin” pankartı ve bayrakları ile yer aldı.

   

  Alanda TİKB bayrağı da göze çarpıyordu.

   

   

  PARİS

  Paris'teki eylem Republique Meydanı'nda toplanmayla başladı. Burada yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla Efrin direnişi selamlandı, Tayyip Erdoğan ve Türk faşizmi lanetlendi.

   

  Saat 15.30 sularında Bastille Meydanı'na doğru yürüyüşe geçildi. Republique'deki toplanma sırasında görece zayıf görünen katılım, yürüyüş sırasında kalabalıklaşarak 10 binin üzerine çıktı. 

   

  Kadınların katılımı ve Efrin saldırısına duyulan öfke eylemin öne çıkan yönleriydi. "Kürdistan faşizme mezar olacak", "Katil Erdoğan, destekçisi Avrupa" ve "Biji berxwedana Efrine" sloganları coşkuyla atılan sloganlar oldu.

   

  Fransız Komünist Partisi, Sol Cephe, Sosyalist parti ve farklı öğrenci örgütlenmeleri başta olmak üzere eyleme Fransızların  katılımı da belirgindi. 

   

  Bastille'de yapılan miting sırasında telefonla alana bağlanan YPJ komutanının konuşması coşkuyla karşılandı.

   

  ZÜRİH

  Zürih Helvetiaplatz’da toplanan on binler daha sonra buradan Bürkliplatz’a kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe geçen kitlenin Türk devletine karşı büyük bir öfke içerisinde olması miting ve yürüyüşe damgasını vurdu.

   

   

  Mitingde ilk olarak İsviçre Sosyalist Parti (SP) Federal Milletvekili Beat Jans söz aldı. Türk devletinin Efrîn’e dönük saldırılarını sert dille eleştirdi. İsviçre Alevi Birlikleri Federasyonu adına yapılan konuşmada, Efrîn ile dayanışma çağrısı yapılırken, Türk devletinin zulmüne karşı herkesin ayakta olması gereğini vurgulandı. Konuşmada devamla, “Yezid’e karşı ayağa kalkmak hepimizin boyun borcudur” denildi.

   

  Mitingde Türkiyeli, Kürdistanlı ve İsviçreli örgütler yer alırken, alanda dalgalanan binlerce bayraktan birisi de TİKB bayrağıydı.