• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-03
 • Fakat her şey bitmiş değil. Sonucu işçilerin kararlı duruşu belirleyecek

  Avcılar Belediyesi'nde taşeron temizlik işçileri sendikal örgütlenme yaptıkları için işten atılmış ve yedi ay süren direniş yapmışlardı.

   

  Avcılar Belediyesi önünde direniş çadırı kurup fiili mücadeleyi sürdürürken bir taraftan da yasal ve hukuksal mücadele başlattılar.

   

  Yedi ay süren direnişe rağmen, temizlikte başlayan sendikal örgütlenme bitirilmiş oldu, çünkü direnişteki işçilerin hepsi fen işlerine aktarıldılar. İşlerini korumuş olmaları bir yönüyle bir kazanımdı fakat temizlik açısından kaybedilen bir mücadele olmuştu. 

   

  Direnişle birlikte başlatılan hukuk mücadelesi kazanımla sonuçlandı. İşveren Yargıtay'a başvurarak mahkeme kararına itiraz etti. Fakat bugün aldığımız bir habere göre Yargıtay'da işçilerin lehine karar verdi.

   

  Fakat bu her şeyin bittiği anlamına gelmiyor. Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi görünümü altında işçilere, "önceden kazanılmış bütün haklarından, bu arada işveren aleyhine açtıkları davalardan da vazgeçtiklerini belirten feragatnameler imzalamaları" istenirken Yargıtay'ın da işçilere hak vermesine sevinmek için erken. Üstelik belediye yönetimleri ve belediyelerde örgütlü sendikaların ağız birliği ederek, "Çalışma Bakanlığı istiyor, KHK böyle çıktı, bizim yapabileceğimiz bir şey yok" gerekçesinin arkasına saklanarak işçilerden bu feragatnameleri imzalamalarını istedikleri düşünülürse önümüzdeki zorluklar daha net görülür. 

   

  Avcılar belediyesinde örgütlü sendikanın tutumu bu noktada belirleyici olacak. Sendika, işçilerin önüne düşüp kazanılmış hakların hayata geçirilmesi noktasında ısrarlı ve kararlı olursa belediye yönetimi geriletilebilir. Aksi taktirde, iki senedir süren hukuksal mücadele de havaya uçar, işçilerin sevinci hayal kırıklığına dönüşebilir.

   

  Aylarca süren inatçı bir direniş deneyimine sahip Avcılar işçisi, bu kritik noktada da kararlı bir tutum alıp sendikayı da bu yönde zorlayacak olursa işlerin rengi değişir. 

   

  Hukuk cephesinde elde ettikleri kazanımı gazetemize ileten Avcılar işçileriin mesajlarını aynen aktarıyoruz:

   

  Yargıtay Kararı ile 14 arkadaşımızın  Mahkeme Sonuçlari Geldi 15 Nisan 2016 tarihinde Sendikaya Üye Oldukları için işten Atılan Avcılar Belediyesi Temizlik işleri İşçileri Onurlu ve Haklı Direnişlerinin Sonuçlarını Tek tek almaya Başladılar Bugün 14 Arkadaşımızın Mahkeme Sonuçları Geldi Mahkeme Sonucunda İş Feshinin Geçersizliğine İşe İadesine ve yasal  haklarının verilmesine mahkeme tarafınca Karar verilmiştir.

  #YaşasınOnurluMücadelemiz 

  #ZaferDirenenEmekçininOlacak