• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-01-05
 • Avcılar Belediyesi işçilere belediyenin şirketine geçebilmeleri için feragatnameyi imzalamalarını dayatıyor

  Avcılar Belediyesi'nde yedi ay süren direnişten sonra fen işlerinde işe başlatılan işçiler üzerinde baskı şekil değiştirerek devam ediyor. 

   

  İşçiler kronikleşmiş ücret sorununu fen işlerine geçtikten sonra da yaşıyorlar. Fakat şimdi bir de son KHK’yla yapılan ve sayısız tuzak taşıyan “taşeron işçiye kadro” düzenlemesi kapsamında beklenen baskılarla karşı karşıyalar.

   

  Temizlik işçileri daha önce yerel mahkemede kazandıkları halde patron tarafının itirazıyla davaları Yargıtay’a gitmişti. Birkaç gün önce Yargıtay da işçileri haklı bularak işe iadeyi onayladı, işçilere sendikal tazminat ödenmesine hükmetti.  

   

  Belediye yönetimiyse son KHK’daki “feragatname” dayatmasını tepe tepe kullanmak istiyor. KHK’daki düzenlemeye göre belediyeye bağlı bir taşeron firmaya geçmek için başvuru yapma hazırlığında olan işçilere Avcılar Belediyesi feragatname dayatılıyor. Bu feragatnameyle Yargıtay’ın da onayladığı hukuksal kazanımlarından vazgeçmelerini dayatıyor.

   

  Feragatnameyi imzalamayanların geçiş için başvuramayacakları, belediye başkanlığı tarafından işçilere iletildi. “Feragatnameyi ya imzalarsınız ya da geçiş için başvuru yapamazsınız” denildi.

   

  Avcılar Belediyesi işçilerinden bize ulaştırılan mesaj söyle 

   

  Şaşırdık mı? Tabi ki de hayır. Fırsatçı Avcılar Belediyesi şimdi de yeni bir skandala imza atıyor. İşçilere yeni bir dayatmanın peşinde olan Avcılar Belediyesi mahkemelerini kazanan davacı temizlik işleri işçilerinden davalarından feragat etmelerini istiyor. Aksi takdirde kadroya geçiş başvurularını kabul etmeyeceklerini buyuruyor. Bunu sözlü ve yazılı bir şekilde dile getirdiler. Sendikaya üye oldukları için işten atılan ve mahkeme tarafınca haklı bulunan, işe geri dönüş mahkemesini ve sendikal tazminat kazanan Avcılar Belediyesi temizlik işleri işçilerinden kazanmış oldukları 12+4 sendikal tazminat alacaklarından feragat etmelerini istediler.