• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2017-01-12
 • Asil Çelik'te 18 Ocak'taki grev kararı öncesinde yapılan son görüşmede de uzlaşma sağlanamadı

  DİSK’e bağlı Birleşik Metal İşçileri Sendikası (BMİS) ile Bursa Orhangazi’de kurulu bulunan Asil Çelik patronu arasında 7 Eylül 2016’da başlayan TİS görüşmelerinde anlaşmaya varılamamış, Kasım ayında yapılan arabulucu sürecinden de sonuç alınamayınca sendika greve gitme kararı almıştı.

   

  18 Ocak’ta greve gidilecek fabrikada dün son bir uzlaşma görüşmesi yapıldı ve bu görüşmede de sonuç değişmedi.

   

  450 sendika üyesi işçinin bulunduğu fabrikada patron sendikaya ücretlerde enflasyon oranının çok çok altında yüzde 7, sosyal haklarda da yüzde 8.5 zam teklif etti. Sendika yönetimi işçi ücretlerinde yüzde 25 oranında zam talep ediyor.

   

  Asil Çelik yönetiminin 18 Ocak’ta başlayacak olan grevden önce durumu son bir kez daha değerlendirmesi bekleniyor, fakat sonucun değişmeyeceği kendi önerisiyle işçilerin talepleri arasındaki büyük açı farkından da anlaşılıyor.

   

  Görünen, Asil Çelik’te 18 Ocak’ta greve gidileceği…

   

  Asil Çelik grevi, EMİS’le yapılan grup sözleşmelerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle 20 Ocak’ta başlaması kararlaştırılan grev öncesinde kritik anlamlar taşıyor. OHAL’le grev ve direnişlerin yasaklandığı bu koşullarda BMİS’in ve Asil Çelik işçilerinin duruşu 20 Ocak’taki grevin kaderini de belirleyecektir.