• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-12-05
 • Gülsüm Elvan ve Özge Elvan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı

  ‘Nuriye Gülmen ve Semih Özakça yaşasın’ eylemi nedeniyle Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ve ablası Özge Elvan’ın da aralarında bulunduğu 16 kişiye 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kadıköy Süreyya Operası önünde yapılan açıklamaya saldıran polis, Gülsüm Elvan’ı gözaltına alırken kolunu kırmıştı.

   

  İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, grubun Kadıköy Süreyya Operası önünde, “Açlık grevi 156.gününde işimizi geri istiyoruz. Nuriye ve Semih için dayanışma” yazılı pankart açtıkları, izinsiz gösteri yürüyüşü yaptıkları, polisin ihtarına karşın dağılmadıkları öne sürüldü. Polis saldırısı sonucu kolu kırılan anne Elvan, “Adalet olmayan ülkede adalet yaratmaya çalışıyoruz yine çalışmaya devam edeceğiz. Berkin’in getiremediği ekmeği onlar getirecek” diye konuştu.

   

  ‘Korkutamazlar, elimden geleni yapacağım’

   

  Nuriye ve Semih’in ekmeğinin adaletsizce ellerinden alındığını, açılan davanın kendisini korkutup yıldıramayacağını söyleyen Elvan, “Asla adaletin peşini bırakmayacağım. Nerede hak, hukuk, adalet varsa ben oradayım. Sonuna kadar gideceğim. İnanıyorum biz bir olunca adaleti sağlayacağız. Fakat, Özge için biraz tedirginim. Yavrum vurulmadan önce onu da emniyete çağırmışlardı. Berkin’imi önce teşhir ettiler sonra vurdular. Ben böyle düşünüyorum. Çocuklarıma zarar gelmemesi için elimden geleni yapacağım” diye konuştu.

   

  'Annelerden açıklama'

   

  Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, açılan davanın haksızlık olduğunu belirterek “Bizi yıldırmaya çalışıyorlar. Soruşturmayı açanlar kimseye destek olmayın, hiç kimse için sesinizi çıkarmayın demek istiyorlar. Nuriye ve Semih’in istediği tek şey işlerine dönmek. Çok canımız yanıyor. Bir şey yapamamanın acısını yaşıyoruz. Onlarla dayanışmak için bir günlük açlık grevi yapmıştık, oradan da soruşturma açılmıştı. Biz çocuklarımızı kaybettiğimiz günden bugüne çocuklar ölmesin, anneler bir daha ağlamasın diye mücadele ettik. Bizim tek istediğimiz bu, başka bir şey istemiyoruz” dedi.

   

  Ethem Sarısülük yoldaşın annesi Sayfi Sarısülük ise “Biz bu ülkeye artık bir şey diyemiyoruz. Gençlerimizden ne istiyorlar. Küçücük çocuğa da soruşturma açmışlar. Böyle yaparak yaralarımızı yeniden tazeliyorlar. Benim çocuğum öleli beş yıl oldu. Gidip toprağını öpüp seviyorum. Bu ülkede bize hakkımızı arattırmıyorlar ama kendileri soruşturma açıyorlar. Acımızı tazeliyorlar. Gözyaşımız kurusun istemiyorlar” diye konuştu.