• Paylaş

  KATEGORİ : İŞÇİ SINIFI

  Eklenme tarihi : 2018-02-10
 • Altınmarka kakao ve çikolata fabrikasında 4 işçi DİSK/Gıda-İş'e üye olduğu için işten çıkarıldı

  Esenyurt'ta kurulu olan Altınmarka fabrikasında 4 işçi DİSK/Gıda-İş'e üye olduğu için işten çıkarıldı.

   

  Tek tek sorgu odalarına çekilip sendikaya üye olup olmadıkları sorulan işçiler patrona “Bu enerjiyi çalışma koşullarının düzeltilmesi için harcayın” şeklinde seslendi.

   

  Evrensel’de yer alan haberde, Altınmarka’nın kurumsal bir firma olarak bilindiğini ancak içine girince koşulları nedeniyle öyle olmadığının anlaşıldığını belirten bir işçi, çok fazla işçi sirkülasyonunun olduğunu söyledi. İşçi, “İşe yeni gelen koşulları görüp çıkıyor, üretim genelde eski işçilerle devam ediyor. Çalışma koşulları ağır, çalışma saatleri uzun, şimdi bir de buna sendika düşmanlığı eklendi” dedi.

   

  Yaklaşık 10 yıldır fabrikada çalışan işçi “İşçi semtlerinde işçiler, yakın çevresine fabrika önerir işe aldırır ama ben arkadaşlarıma Altınmarka’yı öneremiyorum” diyor. Nedenlerini ise şöyle anlatıyor: “Günlük 12 saat çalışma var. 2 vardiya olarak gidip geliyoruz, 10 yıldır memnun olduğu bir dönem görmedim. Sosyal hayatın ne demek olduğunu bilmiyor Altınmarka işçisi, gece gündüz çalışıyoruz, cumartesi pazarı da çalışarak geçiriyoruz. Çalışmanın dışında tek yaptığımız şey evde uyumak. Ben uzun zamandır pazar izni yapmadım. Özel işlerimiz olursa belki o zaman, o da çok nadir.

   

  Ancak senelik izinde biraz nefes alacak vakit buluyoruz. Bedenin bitiyor, ay sonu elime geçen para 2 bin 500 lira. Hayatımdan memnun değilim, çalışmaktan psikolojim bozuldu. Altınmarka, borçlu olan işçinin çalıştığı yer. Borcu olamayan işçi zaten kendiliğinden işi bırakıyor. Uzun yıllar çalışan işçi ise bugün tazminatını verse hemen anında işi bırakır.”

   

  Çalışma koşullarının düzeltilmesi için işçilerin sendikaya üye olduğunu dile getiren işçi, bu sebeple baskıların arttığını anlatarak: “Sendikalaşma olayının duyulmasının ardından müdürler gece vardiyasına da gelip işçileri teftişe başladılar, sendikalı işçi avına çıkıyorlar. Altınmarka müdürleri ‘Fabrikada sendika istemiyoruz, sendikalı olan işçiyi duyduğumuz an işten çıkarırız.’ Sorgu odaları kuruldu, işçiler tek tek bu odalara çağrılıyor, sendikalı olup olmadığı, kimlerin sendikaya üye olduğu soruluyor. ‘Eğer sendikalıysan seni işten çıkartırım’ gibi sözlerle işçiler baskı altına alınıyor.” dedi.