• Paylaş

  KATEGORİ : AGÎRE JÎYAN

  Eklenme tarihi : 2017-02-03
 • ATK Ahmet Türk'e "Hapishanede kalması hayati tehlike oluşturmuyor" raporu verdi!

  Rejimin Kürt halkına dönük düşmanca tutumunun özeti Mardin Büyükşehir Belediyesi Ahmet Türk’e uygulanan özel muameleyle sürekli “yenileniyor”. Kalp piliyle yaşayan 75 yaşındaki Türk, tutuklandıktan sonra özel bir eziyet çektirmek için il il dolaştırıldı. Adli Tıp’tan sağlık raporu alması da mahkemelerde ifade vermesi de tam bir işkenceye dönüştürüldü. Eziyetler zincirinden sonra verilen Adli Tıp raporunda ise Türk’ün “hapishanede kalmasının hayati tehlike oluşturmadığı” ifade edildi! Adli Tıp, dalga geçer gibi aldığı bu karara bir de lütfedermişçesine Türk’ün 6 ayda bir sağlık kontrolünden geçebileceğini ekledi.

   

  Politik bir kurum gibi çalışan Adli Tıp’ın bu kararı, Kürt halkına dayatılan teslimiyetin, iradesizleşme ve tarihsizleşme politikalarının Ahmet Türk gibi, manevi-toplumsal anlamı olan bir isim üzerinden pekiştirilmesi dışında bir anlam taşımadığı açık.

   

  Ahmet Türk’ün avukatı Zeynep Ceren Boztoprak, bianet’e yaptığı açıklamada, “Raporda Ahmet Türk’ün kalp pili de dahil tüm hastalıkları ve sağlık sorunları teşhis ediliyor ama buna rağmen böyle bir sonuca varılıyor” dedi.

   

  Avukat Boztoprak, “75 yaşında ve sağlık sorunları olan bir insanın hapishanede tutulması işkencedir, kötü muameledir” diye konuştu. Avukat Boztoprak, rapora rağmen Türk’ün tahliyesi için Mardin Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulunacaklarını belirtti.

   

  Muayeneler bir eziyet, ifade başka bir eziyet

   

  24 Kasım’dan beri tutuklu bulunan Ahmet Türk, muayeneler için beş kent değiştirmek zorunda kalmıştı. Katıldığı duruşmada Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) ifade vermeyi kabul etmesine rağmen Türk, Diyarbakır’daki duruşmaya götürülmüştü.

   

  Ahmet Türk ile ilgili soruşturma Mardin’de, yargılandığı dava Diyarbakır’da olmasına rağmen, belediye eşbaşkanı olduğu Mardin’den önce İstanbul’daki Silivri Cezaevi’ne ardından da Elazığ Cezaevi’ne nakledildi.

   

  Ahmet Türk, şu anda Elazığ Cezaevi’nde bulunuyor.