• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-03-09
 • Uluslararası Kadın Direnişi tarafından düzenlenen ‘Kadınsız Bir Gün’ de onlarca ülkede eylem vardı

  Uluslararası Kadın Direnişi tarafından düzenlenen ‘Kadınsız Bir Gün’ de onlarca ülkede eylem vardı. 5 yıldır savaş ve saldırı altında olan Halep’te de kadınlar sokaktaydı.

   

  İstanbul'daki 8 Mart 2017 İstanbul Feminist Gece Yürüyüşü hem referandum öncesi en büyük “hayır” eylemi oldu.

   

  İstiklal Caddesi boyunca yürüyen on binlerce kadın, “hayır”ın yüzlerce çeşidini sokağa taşıdı. Erkek egemenliğine, kapitalizme, neoliberalizme, devlet şiddetine, gericiliğe isyan eden kadınlar “birlikte güçlüyüz” dedi, kahkahalar attı. “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, inadına isyan” sloganı attı.

   

   

  Kadınlar “Öldüren sevgiye de öldüren devlete de hayır!”, “Tanrım eril kullarını sen affetsen, ben affetmem. Bütün eril olanları sen affetsen, ben affetmem” dediler.

   

  Erkekler tarafından öldürülen kadınların adlarını andılar, “burada” diye haykırdılar.

   

   

  ANTALYA- 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için Antalyalı feministler de gece yürüyüşü gerçekleştirdi. Üç Kapılar'da toplanan kadınlar şarkılarla, sloganlarla 8 Mart’ı kutladı. Yürüyüş yapmak isteyen kadınlara, polis engel oldu. Basın açıklaması yapan kadınlar halaylarla, şarkılarla dağılmaya başladıkları anda, polis TOMA larla saldırdı.

   

  Tüm engellere rağmen yapılan kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Suzan Yazıcı, Dün Bursa’dan Ankara’ya giderken otobüsü devrilen Türk Metal İş Sendikasından ölen 6 işçi kadını andı. “Talepleri talebimiz, sözleri sözümüzdür”dedi.

   

  Ayrıca yine dün gece boşandığı kocası tarafından öldürülen Aynur Özallı’yı da anan Suzan Yazıcı, “Hayatlarımızı çalan erkeklere karşı yaşamı savunmaktan vazgeçmeyeceğiz” ifadelerinde bulundu.

   

  KOCAELİ– Kocaeli’nde 8 Feminist Gece Yürüyüşü için sokağa çıkan kadınlar polis engeliyle karşılaştı. Polis yürüyüşe saldırıp çok sayıda kadını gözaltına aldı. Böyle olunca kadınlar basın açıklamasını polis aracında okudu.

   

  İTALYA– Washington merkezli uluslararası ‘Women’s March’ örgütünün, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle başlattığı ‘Kadınsız Bir Gün’ grevi çağrısı birçok ülke gibi İtalya’da da karşılık buldu. Ülke genelinde birçok şehirde binlerce kadın meydanlara inerek cinsiyet eşitsizliğini, kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini protesto etti.

   

   

  Özel sektörde ve kamu kurumlarında çalışan çoğu kadın, çeşitli sendikaların da desteğiyle bir günlük iş bırakmaya giderek küresel greve katıldı. Başkent Roma’daki eylemi, adında kadın cinayetlerine atfı barındıran ‘Non Una Di Meno (Bir Kadın Daha Eksik Değil)’ hareketi organize etti.

   

   

  ABD– “Kadınsız bir gün” grev çağrısının yapıldığı ABD’nin birçok kentinde kadınlar sokaklara çıktı, grev yaptı.

   

  Washington, Boston, Seattle, Los Angeles ve New York başta olmak üzere birçok yerde binlerce kadın sokaklara döküldü. Bazı okul ve iş yerleri kendiliğinden kadın çalışanlarına izin verirken, binlerce iş bıraktı. ABD’de çalışan nüfusun yarısını oluşturan, ev harcamalarının yüzde 73’ünü yapan kadınlar 8 Mart’ta alış veriş yapmaktan da uzak durdu.

   

  New York’ta protesto eylemlerinin ardından Uluslararası Hotel Tower’a yürüyen binlerce kadın eylemlerini burada da sürdürdü. Bir grup kadın, yol ortasına oturarak trafiği kesti. Kadınlara müdahale eden polis 13 kadını gözaltına aldı.

   

   

  HALEP– 5 yıldır savaş ve saldırılar altında olan Halep’in Şêx Meqsûd Mahallesi’nde binlerce kadının katılımı ile 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. Kutlamaya, Arap, Kürt, Ermeni, Süryani, Türkmen, Asuri halklarından kadınlar katıldı.

   

  LATİN AMERİKA– Paraguay’ın başkenti  Asunción’daki sağlık bakanlığı binası önünde yapılan emekçi kadın mitinginde, eylemciler devletin şiddetine hedef oldular.

   

  Şili’de başkent Santiago’da kadınlar ağızlarını mor bantlarla kapatarak hükümet konağına yürüdü.

   

  Artı Gerçek