• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-03-09
 • Ankara'da dört kadın, Kocaeli'nde 39 kişi gözaltına alınmıştı, Kocaeli'deki gözaltılar gece serbest bırakıldı

  8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için dün yapılan etkinliklere Kocaeli ve Ankara’da polis saldırıları gerçekleşti. Ankara’da Yüksel Caddesi’nde her yıl düzenlenen Feminist Gece Yürüyüşü’ne, Kocaeli’de de yapılmak istenen yürüyüşe polis saldırıları gerçekleşmişti. Saldırılarda Ankara’da dört kadın, Kocaeli’de de 36’sı kadın 39 kişi gözaltına alınmıştı.

   

  Kocaeli’ndeki gözaltılar serbest

   

  Kocaeli Kadın Platformu'nun Dünya Emekçi Kadınlar Günü için dün yapmak istediği yürüyüşe polis saldırmış ve 39 kişiyi gözaltına almıştı. Gözaltına alınan kişiler gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.

   

  Yürüyüş Yolu’ndaki Belediye İş Hanı önünde toplanan kadınlar, buradan Cumhuriyet Parkı’na yürüyerek açıklama yapmak istemişti. Polis yürüyüşe izin vermeyince, yaklaşık 1 saat bekleyişin ardından 35’i kadın 39 kişi gözaltına alınmıştı.

   

  Gözaltına alınanları SEKA Devlet Hastanesi önünde bekleyenlere de polis saldırmıştı. Ailelerin de olduğu gruba biber gazıyla gerçekleşen saldırıda birçok kişi hafif şekilde yaralanmıştı.

   

  Ankara’da dört gözaltı

   

  Akşam saatlerinde Yüksel Caddesi'nde bulunan İnsanlık Anıtı önünde bir araya gelen yüzlerce kadın "Hayır" temalı döviz ve pankartlar açıp, müzik dinletisi yaptı. 

   

  Etkinliğin ardından dağılmak isteyen kadınlara polis "pankartlarınızı indirin" uyarısı yaptı. Uyarıya itiraz eden Yeryüzü Kadınları üyesi, Özge Tekin, Gül Nurşin Dinler, Aysun Çeliksöz ve Özgecan Özgeç isimli kadınlar darp edilerek gözaltına alındı. 

   

  Müdahale sırasında polis gaz bombası kullandı. Kadınlar müdahaleye tepki gösterirken, polislerin, “Türk polisine güvenin” şeklinde slogan atması da dikkat çekti