• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-02-10
 • 10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler, katliamın 28. ayında Ankara Garı önünde anıldı

  10 Ekim Ankara Katliamı’nda hayatını kaybedenler, katliamın 28. ayında Ankara Garı önünde anıldı.

   

  Anmada konuşan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği (10 Ekim-Der) Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, katliamın ardından 28 ay geçtiğini belirterek ‘Biz bu ülkenin karanlık tarihine, karanlık duvarına 28’inci çentiğimizi atmış bulunuyoruz. Aradan geçen 28 ay rağmen biz bu katliamı unutmayacağız, unutturmayacağız’ dedi.

   

  Nisan ayında görülecek katliam davasının 8.tur duruşmalarına katılmanın önemi de dikkat çeken Coşgun, ‘Belediye meclisinin kararına rağmen o kara günü, o acılı günü ve o günkü barış istemini ve ruhunu yansıtacak bu alana yüzyıllar sonra bile gelinip bakıldığında burada bir katliam olduğunu ve yüzlerce insan katledildiğini anlatsın diye bir anıt talebimiz var’ dedi.

   

  Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS) Genel Başkanı Hasan Bektaş ise, “Barış” demeye devam edenlerin bugün de baskılarla karşılaştığını belirterek, konfederasyonlarına yönelik saldırıların devam ettiğini ve KESK MYK üyesi Elif Çuhadar’ın hâlâ gözaltında tutulduğunu dile getirdi. Bektaş, bu süreçte mesleği insanları yaşatmak olan hekimlerin dahi “İnsanlar ölmesin” dediği için gözaltına alındığını ve susturulmak istendiğini dile getirdi. Tüm baskılara karşın susmayacaklarını ifade eden Bektaş, “Bu ülkeye barış, demokrasi gelinceye kadar bu mücadeleyi devam ettireceğiz” dedi.

   

  Anma atılan sloganların ardından sonlandırıldı.