• Paylaş

  KATEGORİ : KADIN

  Eklenme tarihi : 2017-11-25
 • Taksim Tünel'de bir araya gelen binlerce kadın polis barikatlarını "isyan" haykırışlarıyla yararak yürüdüler

  25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü’nde kadına dönük saldırgan devlet politikalarını, bu politikalardan güç alınarak gerçekleşen şiddeti ve cinayetleri, tacizi-tecavüzü, çocuk istismarını protesto etmek için Tünel’de bir araya gelen kadınlar polis engeline karşı fiili iradeleriyle Galatasaray Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştirdiler.

   

  Tünel’de kadınların karşısına barikat kuran polis toplanmanın engellenmesi için bununla da yetinmeyerek GBT kontrolü dayattı, İstiklal Caddesi’ne açılan sokakları yığınak yaparak kapattı.

   

   

  Polisin tüm bu engelleme çabasına rağmen kadınlar dövizleri, sloganları, flamalarıyla 25 Kasım Kadın Platformu’nun “Erkek devlet şiddetine itaat etmiyoruz Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” pankartı arkasında toplanmakta ısrar ettiler. Kısa süre içinde sayıları binleri bulan kadınlar polisin tüm dayatmalarına karşı ajitasyon konuşmaları, alkışlar, sloganlar eşliğinde Galatasaray’a doğru yürümeye başladılar.

   

   

  Polis engeline karşı “Erkek devlet şiddeti yine karşımızda! Biz bu barikatı aşacağız ve bu gece İstiklal Caddesi'nde yürüyeceğiz!" diyen ve “Hiçbir emrinizi, hiçbir yasağınızı tanımıyoruz! İtaat yok, kadınlar var! Yürüyeceğiz, o kadar!" sözleriyle kadın hareketinin toplumsal gücünün özgüvenini haykıran kadınlar taşıdıkları “Bir kişi daha eksilmeyeceğiz”,  “Kadınlar birlikte güçlü”, “Hayatı istiyoruz”, “Jin, jiyan, azadi”, “Kadın dayanışması yaşatır” dövizleri ve haykırdıkları sloganlarla mücadeleden de hayatlarından da vazgeçmeyeceklerinin altını çizdiler.

   

  Oldukça renkli görüntülerin oluştuğu yürüyüş kortejinin önün “İtaat yok, kadınlar var” yazısı dev harflerle taşındı. Kadınlar yürüyüşte şiddete ve cinayetlere, bunların resmi devlet politikalarıyla teşvik edilmesine karşı öz savunmayı ifade eden “babaya”, “homofobiye”, “şiddete”, “ataerkiye” ve “kocaya” kelimelerinin yazıldığı mor sopalar taşıdı.

   

   

  Tünel’den “isyan” sloganlarıyla yürüyüşe başlayan kadınlar KHK’yla ihraç edildiği işine geri dönmek için direnen ve açlık grevinin 262. gününde olan akademisyen Nuriye Gülmen’i de sloganlar ve alkışlarla selamladılar, kısa konuşmalarla “Nuriye Gülmen yalnız değildir!” dediler.

   

  HDP Kadın Meclisi de yürüyüşte tutuklu milletvekillerinin, Paris’te katledilen üç Kürt kadın devrimcinin posterleri ve kadına dönük şiddete ilişkin öz savunmayı ifade eden dövizleriyle yer aldı.

   

  Kadınlar St. Antuan Kilisesi yakınlarına ulaştıklarında önleri polis tarafından kesildi. “Örgüt propagandası yaptıkları” iddiasıyla yürüyüşün bitirilmesi, aksi takdirde saldırılacağı anons edildi.

   

  Polisin bu tutumuna karşı sloganlarla tepki gösteren kadınlar, daha sonra Türkçe, Kürtçe ve Arapça olarak okudukları basın açıklamasıyla eylemlerini sonlandırdılar.