• Paylaş

  KATEGORİ : GENÇLİK

  Eklenme tarihi : 2017-11-08
 • MEB'in 2018 bütçesinden 6.6 milyar lira imam hatiplere kullanılacak

  Neredeyse normal lisenin kalmadığı eğitimin imam hatipleştirilmesi (İHL) süreci hız kesmeden devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) yeni İHL açması için bütçeden ayrılan büyük ödenek bunun tipik ifadesi. MEB’in TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen 2018 bütçesine göre yeni İHL’lerin açılması için 6.6 milyar harcanacak.

   

  Hükümet 2018’de eğitime 134 milyar 727 milyon TL kaynak ayırıyor. Bu rakam önceki yıla göre 7 milyarlık bir artışı ifade ediyor. Bu payın yaklaşık üçte ikisine denk gelen 92.5 milyar lirasını MEB bütçesi olarak belirlenirken, 27 milyar 761 milyon lirası YÖK ve üniversitelere, 537 milyon lirasıysa Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) ayrıldı.

   

  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün payı yüzde 68 oranında arttı

   

  MEB’e ayrılan 92,5 milyarlık bütçenin önemli bir kısmıysa Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak. 2018’de bu müdürlüğün payında yüzde 68 gibi astronomik bir artış söz konusu olacak. Bu da 6.7 milyar TL’ye denk düşüyor. Bu ödeneğin 6.6 milyar lirasıysa İHL okulları için kullanılacak.

   

  MEB’in 92 milyar TL’lik bütçesinin yüzde 69’u personel giderlerine, yüzde 11’i ise memurların sigorta primlerine ayrıldı. Bu kapsamda Bakanlığın bütçesinin yüzde 80’ini zorunlu harcamalar oluşturdu. Bakanlığın önümüzdeki yıl eğitim harcamalarına ayıracağı bütçe ise 19.2 milyar TL olarak belirlendi.

   

  Üniversiteler için 27 milyar 761 milyon lira ve ÖSYM için de sadece 530 milton liranın ayrıldığı düşünülecek olursa, İHL'ler için ayrılan ödeneğin büyüklüğü de anlaşılacaktır. 

   

  Özelin payını arttıracaklarmış

   

  TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2018 bütçesine ilişkin bir sunum yapan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, son iki yılda 2 bin 850 özel okul açıldığını açıkladı. Bakan Yılmaz, “Özel sektörün payının arttırılması yolundaki çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

   

  İHL'ye giden öğrenci sayısında belirgin artış 

   

  Bakanlığın Eylül ayında açıkladığı istatistiklere göre imam hatip lise ve ortaokullarında okuyan öğrenci sayısı bir önceki yıla göre 75 bin 767 kişi artarak toplamda bir milyon 155 bin 932’e yükseldi.

   

  Erdoğan’ın bir sözüyle kaldırılan TEOG’un yerine getirilen ikametgaha dayalı eğitim ve mevcut okul sayısı içerisinde sadece yüzde 10’a tekabül eden “nitelikli liseler” için sınav modeliyle de bu artışın büyütüleceği bekleniyor.