• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2017-05-18
 • İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler Ankara'da anıldı

  Türkiye Devrimci Hareketi’nin kurucu önderlerinden İbrahim Kaypakkaya,  Kürt özgürlük hareketinin kurucu önderlerinden Haki Karer ve dört kibrit çöpüyle zulmü, işkenceyi, esareti, ihaneti yakıp direnişi muştulayan ‘Dörtler’ için Ankara Sakarya Caddesi’nde anma programı yapıldı.

   

  Alınteri, Partizan, DHF, HDP, HDK, ESP, Devrimci Parti, SODAP, Kaldıraç, Aka-Der, Halkevleri, BDSP, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin katılımcı ya da örgütleyici olduğu anma, saat 18:30'da “18 Mayıs şehitlerini anmak onurdur!” şiarıyla ölümsüzleşenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

   

  Saygı duruşunun ardından basın açıklamasıyla devam edildi.

   

   

  Bu topraklarda zulmün, katliamların, inkarın, ve asimilasyonların var olduğu kadar, isyanın ve devrimciliğin komünizm ve halk kahramanlarının var olduğunu bir kez daha hatırlıyoruz. 18 Mayıs bizler için bir matem değildir. İbrahim yoldaşın, Haki Karer hevalin ve Dörtlerin alevidir yüreklerimizde. Emperyalizmin kan kusturduğu Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’ya, halkların katledildiği ve onun yerli işbirlikçileri iktidar mensuplarının başta Kürt halkı olmak üzere tüm ötekilere saldırdığı şu günlerde 18 Mayıs’ta sokakta olmak önemlidir. Egemenlerin ezilenlere yönelik uyguladığı her türden imha, inkar, asimilasyon politikalarının OHAL ve KHK ile vücut bulduğu bir dönemden geçiyoruz. Her gün binlerce emekçi işinden olurken, milyonlarca insanın yaşama, haber alma ve eğitim hakkı gasp ediliyor. Tüm bu saldırıların karşısında Mayıs ayı şehitlerinin öncülüğünde direnişi sokak sokak büyüteceğiz 

   

  diye başlayan basın açıklamasında Kaypakkaya’nın TDH açısından ideolojik-siyasal-örgütsel anlamda temsil ettiği devrimci kopuş vurgulandı. Sistemin ona dönük düşmanlığını ve kinini onu ananlara da yönelttiği belirtildi. Kaypakkaya’nın onur olduğu ve anlatılıp, savunulmaya devam edileceği söylendi.

   

  Haki Karer ve Dört’lerin mücadele ruhlarının bugün nasıl bir toplumsallaşmayla yaşadığı; onların yaktıkları ateşin Şengal’de, Rojava’da, Cizre’de yandığı belirtilerek, bu mücadele selamlandı.

   

  Açıklama, Mayıs şehitlerinin bugün KHK’larla işlerinden atılan emekçilerin, HES’lere karşı mücadele edenlerin, sokakları terketmeyen kadınların, gençlerin ve tüm toplumsal mücadele dinamiklerinin şahsında taşındığı belirtilerek sonlandı.  

   

  Eylemin ardından kitle sloganlarla Nuriye ve Semih’in direniş alanını ziyarete geçti ve kapatılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı’nın OHAL Komisyonu ile ilgili söyleşisine katıldı.