• Paylaş

  KATEGORİ : GÜNCEL

  Eklenme tarihi : 2018-02-14
 • Dün kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği vakıflaşarak yoluna devam edecek

  Ankara 7. Asliye Mahkemesi’nin dünkü kararıyla kapatılan 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği yönetimi, bugün gerçekleştirdiği basın açıklamasıyla yoluna vakıf olarak devam edeceğini açıkladı. 

   

  Saat 12:00’de Tüm Bel-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın açıklamasına DİSK Ankara Şube, KESK, TMMOB, TTB ve parti temsilcileriyle çeşitli kitle örgütü temsilcileri katıldı.

   

  Basın açıklamasını Derneğin Eş Başkanı Mehtap Sakinci Coşgun yaptı.  Sakinci Coşgun açıklamada şunları dile getirdi:

   

  Derneğin kapatılmasına dair bu karar, aslında bir ülke tarihinde yaşanan en büyük katliamda yaşamını kaybeden 103 canın ve yaralanan 450’nin üzerindeki insanın yaşadığı vahşeti yok saymaktır. Toplum vicdanında 10 Ekim Ankara Katliamı’nın açtığı yarayı yeniden kanatmaktır. Ve aynı zamanda geride kalan bizlerin “unutmama, unutturmama” iradesini de tanımamaktır. Herkes tarafından bilinsin ki; 10 Ekim adalet ve barış talebimiz kapsamında siyasetler üstü kurduğumuz örgütlü mücadele, hız kesmeden ve kurumsal başka bir yapıyla devam edecektir. Bizi yan yana ve bu mücadeleden geri durmaktan hiçbir karar alıkoyamaz. Çünkü 28 ay, 850 gün önce yüreklerimize o gün düşen ateş sönmedi, öfkemiz hala devam etmektedir.

   

  Son olarak Coşgun, 10 Ekim aileleri olarak aynı amaçlar doğrultusunda ve vakıf tüzel kişiliğiyle yollarına devam etme kararı aldıklarını da paylaştı.

   

  Avukat Mustafa Kemal Baran ise kapatılma kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Derneğin, fesih gerektirmeyen, tüzükte bulunan üyeliğin askıya alınmasına ilişkin maddesinin gerekçe gösterilerek kapatıldığının altını çizdi. Baran, tüzük maddesini değiştirme teklifi yapmalarına rağmen Ankara Valiliği’nin yine da kapatma davası açtığını belirterek “Kamuya hizmet eden bir dernek, mağdurların bir araya geldiği hatta ve hatta rehabilite olabildikleri bir sivil toplum örgütümüz, hukuka aykırı bir biçimde kapatıldı” dedi. Baran, kesin kapatılma durumunun istinaf ve Yargıtay süreçlerinden sonra belli olacağını söyledi.

   

  Avukat Kemal Baran'ın konuşmasından sonra açıklamaya katılan sendika temsilcileri ve parti temsilcileri konuşmalar yaptılar.